Marzy nam się rekreacja nad Nacyną
Pierwsze wzmianki o istnieniu wsi Smolna pochodzą z XIII stulecia. Długo była samodzielną miejscowością, rozwijającą się obok Rybnika. Granicę obu miejscowości wyznaczała rzeka Nacyna, nazywana przez mieszkańców „Prostą” albo „Wodą Rybnicką”. W 1907 roku została przyłączona do Rybnika. W 1022 roku do dzielnicy przybyli franciszkanie, a dwa lata później powstał na Smolnej pierwszy kościół. Dzisiaj nasza dzielnica zmieniła swoje oblicze głównie ze względu na osiedla, które tu powstawały. Co ciekawe, mieszkańcy z bloków bardzo szybko zintegrowali się ze środowiskiem i obecnie uważam, że bardzo dobrze nam się współpracuje. Dobra atmosfera na Smolnej to także zasługa firm działających w naszej dzielnicy.
Jesteśmy im naprawdę bardzo wdzięczni za pomoc, za przychylność i hojność. To właśnie dzięki ich wsparciu mogliśmy zorganizować u nas wiele imprez, m.in festyn pierwszomajowy, z którego dochód przekazywany jest księdzu na organizację charytatywnych kolonii dla dzieci z rodzin potrzebujących pomocy. Bardzo dobrze układa nam się współpraca ze szkołami, przedszkolami i parafią św. Józefa. Bez przesady możemy powiedzieć, że stanowimy jedną wielką rodzinę Smolnioków, lubimy się spotykać, wspominać, śpiewać. Mieszkańcy czy to bloków czy domów jednorodzinnych są zgrani, o czym świadczy chociażby frekwencja na festynach czy innych spotkaniach. Jesteśmy dumni z działającego u nas zespołu „Przygoda”, cieszymy się również, że mamy w dzielnicy bardzo dobrze działające ogródki działkowe „Florian”. Jakie są nasze marzenia? Chcielibyśmy, żeby nad rzeką Nacyną, która jest coraz bardziej czysta, powstały tereny rekreacyjne. Coraz więcej u nas ładnych dróg i chodników. Ludzie chcą u nas mieszkać, o czym świadczy chociażby fakt, że z inicjatywy mieszkańców zostały do nas przyłączone dwa bloki z ul. Grunwaldzkiej. Cieszymy się z tego i naprawdę robimy wiele, żeby mieszkało się u nas jak najlepiej.
Znane Smolnioki
Longin Musiolik – publicysta, autor książek
Jerzy Dudek – bramkarz reprezentacji Polski
Józef Polok – aktor
Krzysztof Popek – światowej sławy muzyk i kompozytor
Tadeusz Androsz – wieloletni działacz samorządowy
Janusz Szymura – najlepszy śląski policjant
Smolniokami są także m.in. Arkadiusz Żabka – dziennikarz Radia 90 oraz Krzysztof Jaroch – rzecznik prasowy Urzędu Miasta
(izis)