Witajcie na Smolnej
W ostatnim czasie, w wirtualnej przestrzeni, pojawiła się strona, która ma ambicje być prekursorem dla innych tego typu stron w Rybniku. Smolnioki mają swoją stronę internetową. Odwiedzą ją codziennie około dwustuinternautów.
To portal internetowy dzielnicy Smolna, znajdujący się pod adresem www.smolna.rybnik.pl. Pomysł na wirtualne oblicze Smolnej powstał w lipcu, a sama strona ruszyła w połowie listopada. Na początku zainteresowanie było niewielkie, dopiero informacje w mediach sprawiły, że nowy portal internetowy zaczął żyć własnym życiem. Ogłoszenie w kościele oo. Franciszkanów także zrobiło swoje. – Były takie dni, w których liczba odwiedzin przekroczyła 600 w ciągu jednego dnia – cieszy się Dariusz Grzesista, autor pomysłu. Pomogły nam w tym newsy na stronach Miasta oraz w portalu rybnik.com.pl.
Obecnie, średnia liczba wejść na stronę w ciągu dnia wynosi 200, co jednak nie jest zadowalające dla autora serwisu. – Moim celem jest ruch rzędu minimum 500 wizyt dziennie. Wówczas można będzie powiedzieć, że serwis cieszy się powodzeniem – podkreśla Dariusz Grzesista.
Smolna.rybnik.pl ma przede wszystkim integrować mieszkańców dzielnicy. Głównym motorem nowego portalu są informacje oraz forum, które z biegiem czasu zapełnia się coraz liczniejszymi wypowiedziami mieszkańców. Bardzo często pojawiają się newsy, głównie dotyczące Smolnej, choć najważniejsze informacje o Rybniku także zostaną odnotowane.
Duża liczba informacji jest w znacznej części zasługą Rady Dzielnicy. – O współpracy z radą mogę mówić tylko w samych superlatywach – podkreśla administrator portalu.
W portalu można już teraz zamieszczać dowolne ogłoszenia drobne, jest też rozpisana kolęda miejscowej parafii. Autor stara się pisać o wszystkim, co dotyczy Smolnioków i ich dnia codziennego. W niedalekiej przyszłości, głównie na prośbę mieszkańców, na stronie pojawi się na przykład informacja o odjazdach autobusów komunikacji miejskiej z pobliskich przystanków. Można tutaj także znaleźć bazę firm dzielnicy, zawierającą zdjęcia oraz godziny otwarcia miejscowych firm, dostępne będą także informacje o sklepach otwartych w nietypowych godzinach. Z biegiem czasu baza zostanie uzupełniona danymi wszystkich podmiotów, działających w dzielnicy, zarówno tych dużych, jak i najmniejszych. – Ten portal pełni przede wszystkim funkcję społeczną i to jest jego cel nadrzędny – kończy Dariusz Grzesista.
Krzysztof Wodecki