Małym firmom będzie lżej
Mali przedsiębiorcy to te firmy, których przychody ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego VAT) nie przekroczyły w poprzednim roku 800 tys. euro (przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego w zaokrągleniu do 1000 zł). W tym numerze, na podstawie informacji z raciborskiego Urzędu Skarbowego, zajmujemy się sprawą wpłacania zaliczek na poczet podatku.
Przedsiębiorcy zaliczeni w nowych przepisach do małych podatników i przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą będą od nowego roku mogli wpłacać zaliczki nie co miesiąc, lecz kwartalnie. Możliwość tę będą mieli zarówno przedsiębiorcy odpowiadający tym kryteriom opodatkowania według skali podatkowej, jak i korzystający ze stawki liniowej 19 – proc. Mali podatnicy, którzy wybrali kwartalny sposób wpłacania zaliczek, muszą do 20 lutego danego roku podatkowego zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o swym wyborze. Przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność muszą złożyć to zawiadomienie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą nie będą mieli obowiązku składania miesięcznych deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu. Nie będzie także deklaracji na miesięczne zaliczki pobierane przez przedsiębiorców wypłacających należności ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych jako płatników – będą oni składali w urzędzie skarbowym do końca roku zbiorczą roczną deklarację na te zaliczki. Ta roczna deklaracja musi być złożona w urzędzie skarbowym do końca stycznia następnego roku.
Nadal przedsiębiorcy podatnicy PIT będą mogli wpłacać comiesięczne zaliczki na podatek dochodowy w formie uproszczonej, tj. w wysokości 1/12 kwoty obliczonej przy zastosowaniu skali podatkowej obowiązującej w danym roku podatkowym od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej wykazanego w zeznaniu rocznym złożonym w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata.
(opr. w)