Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 6 (6) Data wydania: 19.12.06

Jak ze sznuptychli zrobić żaba?

Furorę zrobiła śląska opowieść o żołnierzu, kiery ocalił dusza młynorzowi i dostoł za to pyndzyjo. Marcin Bienias i Mariusz Ulbrych ze szkoły zawodowej w Niewiadomiu zdobyli tytuł Hanysa Roku 2006.

Co to jest utopek, bebok i podciep? Czy wiesz, że w Rybniku godajom „hajcować w piecu” , a w okolicach Wodzisławia palenie w piecu określają wyrazem – „topić”? Prawdziwie śląskie święto ze śląskimi strojami i gawędami zorganizowane zostało w Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym w Rybniku. W konkursie na „Hanysa Roku 2006” uczestniczyli uczniowie szkół m.in. z Niewiadomia i Leszczyn. – W doma godomy po śląsku cały czas. Wszyscy godajom i tak powinno być, bo to jest nasz język – powiedzieli na zakończenie imprezy Marcin Bienias z Niewiadomia i Mariusz Ulbrych z Radziejowa. – uczniowie niewiadomskiej szkoły zawodowej. Do gwarowego konkursu przygotowywała ich Dorota Porwoł.

W doma wszyscy godomy

Chłopcy opowiedzieli wszystkim historię o tym, jak to „żołnierz wystawił do wiatru Lucypera i uratowoł duszę młynarza, za co dostał pyndzyjo”. Organizujemy „Dzień Hanysa” po raz czwarty, konkurs ten wszedł już na stałe w nasz kalendarz imprez szkolnych – powiedziały nam organizatorki tegorocznej edycji – Ewa Zbroszczyk, Agnieszka Hanzel oraz Jolanta Landek. Tego dnia w SOSW mówi się tylko gwarą, nawet nauczyciele zwracają się pod śląsku do uczniów. – Konkurs odbywa się w dwóch etapach i ma na celu kultywowanie tradycji śląskich, przekazywanych także poprzez gwarę – dodają organizatorki. Co roku zapraszają kogoś, kto znany jest z zainteresowań i publikacji na ten temat. W ubiegłym roku był to Bogdan Dzierżawa, czyli „Utopek z Wielopola”. W tym roku w SOSW z okazji konkursu na „Hanysa Roku” gościł Marek Szołtysek, znany szerokiej publiczności z ponad dwudziestu publikacji o Śląsku i Ślązokach.

Klipa, beboki i podciepy

Autor „silesianów” wyjaśnił dzieciom, co to jest po śląsku „klipa” i „czamu Ślązoki boły się kiedyś utopków, beboków i podciepow”. Pokazał też w zabawny sposób, jak ze „sznuptychli”, czyli płóciennej chusteczki do nosa, zrobić żabę, albo mysz, która...skacze. Młoda publiczność doskonale radziła sobie z tłumaczeniem śląskich wyrazów i określeń, zaśmiewała się z żartobliwych scenek. Na koniec zostały ogłoszone wyniki konkursu. W komisji jurorów zasiadali: Halina Lach–Opalkowska, – dyrektor rybnickiego SOSW, Henryka Gans – zastępczyni dyrektora, i zarazem Jolanta Trefon i Józef Skrzypiec – rybnicki radny, także przewodniczący Rady Dzielnicy Rybnik–Północ. „Hanysami Roku 2006” zostali Marcin Bienias i Mariusz Ulbrych z niewiadomskiej zawodówki. Drugie miejsce zdobyli ex aequo Maria Tomaszek i Michał Wieczorek (SOSW). Na trzecim miejscu znaleźli się Sylwester Szczepanek z Leszczyn oraz Daniel Kubicki (SOSW). Ponadto specjalne wyróżnienia od Józefa Skrzypca otrzymali: Adrian Nowrot, Iza Gawronek, Anita Kolorz (SOSW) oraz Angelika Grzybowska z Leszczyn. Nagrody dla zwycięzców ufundował Urząd Miasta oraz Rada Dzielnicy Rybnik–Północ.

Iza Salamon