Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (3) Data wydania: 28.11.06

Nieograniczone szczęście

Buddyzm ma 2,5 tysiąca lat, mimo to jest często mylnie uznawany za sektę – mówią rybniccy buddyści.

– Nie chodzimy od drzwi do drzwi i nie agitujemy. Nikogo nie namawiamy, żeby został buddystą. Buddyzm jest trudny, nastawiony na kompletną wolność, a wielu ludzi się tego boi. Wolą, żeby ktoś nimi kierował, potrzebują tego – mówią rybniccy buddyści. Nie jest ich zbyt wielu, regularnie spotyka się około 15 osób. Ale to wystarczy, by stworzyć formalną grupę. Działają w Rybniku już o wiele dłużej, ale dopiero od trzech lat mają swoją siedzibę w centrum miasta, za którą płacą składkowy czynsz co miesiąc i gdzie spotykają się w każdy poniedziałek, środę i piątek wieczorem, by wspólnie medytować. To właśnie ośrodek medytacyjny Buddyzmu Diamentowej Drogi, gdzie każdy może przyjść i będzie mile widziany. Choć nie każdemu taka droga odpowiada. Zdarza się, że ktoś zajrzy, pobędzie trochę, ale dochodzi do wniosku, że to nie dla niego i odchodzi. Po prostu. Nic na siłę.

– Jestem buddystką od 10 lat, z większością osób poznałam się w ośrodku w Kucharach, gdzie odbywają się regularne spotkania osób z całej Polski. Nie afiszuję się z tym jakoś szczególnie. Ale zawsze, gdy ktoś chce ze mną porozmawiać, podejmuję temat  – mówi Zuzanna Brachmańska. Większość z nich to bardzo młodzi ludzie. Przyznają, że na początku bywa trochę problemów z rodzicami, którzy uważają, że syn czy córka chodzą do sekty i sprzeciwiają się temu. Ale  z czasem się przyzwyczajają.

– Bo buddyzm to nie jest alternatywa dla Kościoła, nie można tego w ten sposób postrzegać. Poza tym nie robimy nic złego. Buddyzm ma 2,5 tysiąca lat i to nie my go wymyśliliśmy – mówią młodzi ludzie. Starają się regularnie uczestniczyć w medytacjach, bo, jak tłumaczą, siłownia to trening ciała, a medytacja – trening umysłu. Maciek Marciniak, który ma już spory staż jako buddysta mówi, że jego do buddyzmu najbardziej przekonuje to, że jego nauki są logiczne i mają zastosowanie w życiu.

– My tego tak nie dostrzegamy na co dzień, ale często słyszymy od znajomych, że się zmieniliśmy, i to na dobre. Pewnie coś w tym jest – uważa Zuzanna. Bo nie można medytować z nastawieniem egoistycznym, tylko na swoje dobro. Jeżeli ktoś tak postępuje, nie osiągnie oświecenia. – W buddyzmie chodzi o to, żeby unikać cierpienia i osiągnąć szczęście. A przez szczęście rozumiemy nieograniczoną wolność i radość. Choć to brzmi bardzo prosto, wymaga długiej pracy nad sobą – dodaje Maciek.

(mos)