Karty rozdane
Po pierwszej sesji Rady Miasta nie ma wątpliwości, że koalicja PiS i PO istnieje.
No i wszystko jasne. Po sobotniej sesji nowej Rady Miasta Rybnika mamy już przewodniczącego rady i jego zastępców.
Wiadomo też, kto będzie prezydentem i jego zastępcami. Wyraźnie widać też, kto z kim zamierza współpracować. Niespodzianką dla większości radnych była informacja zaraz na początku sesji, że Adam Fudali, mimo że zdobył w wyborach mandat radnego, radnym być nie może. Wynika to z nowych przepisów, jasno regulujących sytuację, gdy ktoś w wyborach uzyskał i prezydenturę, i mandat radnego. Następuje wtedy automatyczne zrzeczenie się tej ostatniej funkcji. Tak więc Blok Samorządowy Rybnik, z którego startował w wyborach Adam Fudali, miał podczas pierwszej sesji o jeden głos mniej (czyli 10 a nie 11). Tak też w większości głosowań rozkładały się głosy: 14 do 10. Dla radnych BSR był to jasny dowód, że koalicja PiS z PO jednak istnieje. Już po pierwszym głosowaniu, przy wyborze przewodniczącego Rady Miasta, gdy Marek Krząkała (kandydat PO) dostał 14 głosów, a Józef Cyran (kandydat BSR) – 10, Romuald Niewelt z BSR nie wytrzymał i stwierdził, że „właśnie na naszych oczach” urzeczywistnia się ta negowana koalicja. Tym bardziej, że na sali obecny był Grzegorz Janik, poseł PiS. To spowodowało pierwszą z całej serii ripost ze strony radnych PO i PiS. Urażony BSR nie zgłosił swojego kandydata na wiceprzewodniczącego Rady Miasta, i to mimo wielokrotnych wezwań ze strony pozostałych ugrupowań. Potem konsekwentnie radni BSR odmawiali objęcia funkcji przewodniczących miejskich komisji. Rada usłyszała „nie” z ust Romualda Niewelta, Michała Śmigielskiego i Ewy Ryszki. Po tej serii Adam Fudali poprosił o przerwę w obradach i zabrał „swoich” radnych na naradę. Romuald Niewelt w imieniu BSR złożył oświadczenie, że radni będą współpracowali, ale nie zamierzają pełnić żadnych funkcji w radzie. Funkcję przewodniczącego komisji finansów zaproponowano w końcu Stanisławowi Stajerowi, jedynemu radnemu z ugrupowania Nasz Rybnik, który propozycję przyjął. Stanowiska przewodniczących pozostałych komisji także w większości zostały obsadzone radnymi z PiS i PO. Kolejna sesja odbędzie się 6 grudnia. Wtedy ślubowanie na prezydenta miasta złoży Adam Fudali, który zapowiedział już, że na swoich zastępców powoła Ewę Ryszkę i Michała Śmigielskiego. Oboje oni zrzekli się swoich mandatów.
Podsłuchane podczas sesji
- Stanisław Stajer, jedyny radny z ugrupowania Nasz Rybnik: Mimo, że nikt do rozmów mnie nie zaprosił, ani PiS, ani PO, to ja się nie obrażam. Przyjmuję propozycję objęcia funkcji przewodniczącego komisji finansów. Wreszcie miasto się dowie, jakie jest zadłużenie. A jest ogromne.
- Marek Krząkała, radny PO, po wyborze na przewodniczącego rady miasta: (...) „Decyzją Rady Miasta Wrocławia, przepraszam, Rybnika...”
- Romuald Niewelt, radny BSR: „Są osoby, które nie zasiadają w radzie a jednak zabierają głos. To posłowie Janik i Piecha. O sprawach miasta powinni decydować radni”.
- Grzegorz Janik, poseł PiS, komentując zamieszanie podczas sesji: „Tu jest gorzej niż w Sejmie!”
- Michał Śmigielski, radny BSR, na pytanie dziennikarzy, czy sesja przeciągnie się do wieczora: „Nic nie mamy zamówione do jedzenia...”
Skład komisji rewizyjnej
- Andrzej Wojaczek przewodniczący – PiS 13 głosów za, 10 przeciw, 1 wstrzymujący się
- Jacek Piecha – PO 14 głosów za, 8 przeciw, 2 wstrzymujące się
- Romuald Niewelt – BSR 21 głosów za, 2 przeciw, 1 wstrzymujący się
- Stanisław Stajer – Nasz Rybnik 14 głosów za, 10 przeciw
- Stanisław Jaszczuk – PiS 14 głosów za, 9 przeciw, 1 wstrzymujący się
Kto rządzi w radzie?
- Przewodniczący rady miasta Marek Krząkała – PO (14 głosów)
- Wiceprzewodniczący rady miastaFranciszek Kurpanik – PO (14 głosów)
- Wiceprzewodniczący rady miasta Tadeusz Gruszka – PiS (14 głosów)
- Przewodniczący komisji finansów Stanisław Stajer – Nasz Rybnik (23 głosy za, 1 wstrzymujący się)
- Przewodniczący komisji zdrowia i opieki społecznej brak kandydatów
- Przewodniczący komisji oświaty kultury i sportu Grzegorz Juzek – PO (13 głosów za, 9 przeciw, 2 wstrzymujące się)
- Przewodniczący komisji gospodarki komunalnej brak kandydatów
- Przewodniczący komisji gospodarki przestrzennej, działalności gospodarczej i komunikacji Bronisław Drabiniok (13 głosów za, 8 przeciw, 3 wstrzymujące się)
- Przewodniczący komisji przemysłu górniczego, ekologii i rolnictwa Tadeusz Gruszka – PiS (13 głosów za, 8 przeciw, 3 wstrzymujące się)
- Przewodniczący komisji samorządu i bezpieczeństwa Stanisław Jaszczuk – PiS (14 głosów za, 8 przeciw, 2 wstrzymujące się)
(mos)