Osiedle Batory, Balaton i spalarnia. Czy miasto zrealizuje nowe inwestycje z pomocą prywatnych podmiotów?
Budowa wielorodzinnych budynków mieszkalnych w mieście, zagospodarowanie terenu Ośrodka Rekreacyjnego Balaton i Wodzisławski System Gospodarki Odpadami – to projekty, o których realizację w formule partnerstwa publiczno-prywatnego stara się Wodzisław Śl.
WODZISŁAW ŚL. Kilka tygodni temu wodzisławski samorząd zgłosił trzy przedsięwzięcia do konkursu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej na nowe projekty infrastrukturalne do realizacji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Tym samym walczy o uzyskanie bezpłatnego kompleksowego doradztwa prawnego, technicznego, ekonomiczno-finansowego na etapie przygotowania i przeprowadzenia postępowania na wybór partnera prywatnego, aż do zawarcia umowy oraz przeprowadzenie zamknięcia finansowego. Doradztwo zostanie sfinansowane w 100% przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. – Projekty w konkursie miasto zgłosiło w trzech kategoriach: EkoBudynki, Przyjazne otoczenie oraz Zielone inwestycje – przekazuje Anna Szweda-Piguła, rzecznik prasowa wodzisławskiego magistratu.
Nowe mieszkania
W kategorii EkoBudynki miasto, z myślą o mieszkańcach i osobach chcących zamieszkać na jego terenie, zaplanowało projekt pn. „Budowa budynków mieszkalnych wielorodzinnych w Wodzisławiu Śl.”. Jak wyjaśnia Anna Szweda-Piguła, mowa tu o opracowaniu dokumentacji i wykonaniu robót budowlanych polegających na budowie na miejskiej działce przy ul. Stefana Batorego dwóch nieruchomości wraz z zagospodarowaniem, a także na zarządzaniu nimi. Chodzi o budynki z 50-60 lokalami jedno-, dwu- i trzy-pokojowymi, przeznaczonymi na wynajem, z opcją dojścia do własności. Eko-budynki przeszłyby pełną termomodernizację, zostałyby podłączone do sieci PEC, jak również mogłyby wykorzystywać inne ekologiczne metody ogrzewania (instalacja gazowa, fotowoltaika).
Zrewitalizowany Balaton
Przyjazne otoczenie – do tej kategorii miasto zgłosiło projekt zagospodarowania terenu Ośrodka Rekreacyjnego Balaton. Cele rewitalizacji? Rzecznik prasowa wodzisławskiego magistratu wyjaśnia, że to m.in.: zwiększenie wykorzystania obiektu oraz ruchu turystycznego, stworzenie warunków do wzrostu zatrudnienia oraz poprawy jakości życia wodzisławian. W planach są: rozbudowa ośrodka wraz z oczyszczeniem zbiornika wodnego metodą biologiczną oraz stworzenie bazy noclegowej oraz gastronomicznej.
Pomysł na gospodarkę odpadami
Trzeci planowany do realizacji projekt to Wodzisławski System Gospodarki Odpadami. Jak tłumaczy Anna Szweda-Piguła, głównym założeniem jest budowa Wytwórni Paliwa Alternatywnego (RDF) oraz modernizacja ciepłowni miejskiej na elektrociepłownię z termicznym przekształcaniem wyodrębnionej frakcji odpadów RDF na energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby mieszkaniowe dla gmin powiatu wodzisławskiego. – Przedsięwzięcie ma innowacyjny charakter ze względu na stosunkowo niskie koszty inwestycji oraz korzyści ekologiczne, społeczne, gospodarcze w ramach trójstronnej współpracy partnerów, a także możliwość wdrożenia tego typu rozwiązania w mniejszych lokalnych jednostkach – podkreśla pani rzecznik. Dodaje, że projekt, w którym partnerami publicznymi, oprócz Wodzisławia Śl., miałyby być inne gminy powiatu wodzisławskiego, ma zaangażować się także PGNiG. Lokalizacja inwestycji to będąca obecnie nieużytkiem miejska działka przy ul. Marklowickiej, w pobliżu siedziby Służb Komunalnych Miasta i Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Wyniki wkrótce
O tym, czy Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wesprze zaplanowane przez Wodzisław Śl.projekty, będzie wiadomo w połowie grudnia. – Warto podkreślić, że współpraca podmiotów publicznych z sektorem prywatnym ma na celu m.in. rozwój infrastruktury, optymalizację kosztów inwestycji, podniesienie jakości świadczonych usług, jak i budowanie nowych kompetencji wśród jednostek sektora publicznego – mówi Anna Szweda-Piguła.(juk)