Mieliśmy najniższe bezrobocie od trzydziestu lat
Jaka była stopa bezrobocia i czy nadal wzrasta zatrudnienie cudzoziemców? Wodzisławski urząd pracy podsumował zeszły rok pracy.
POWIAT Rynek pracy zmienia się dynamicznie. Nowe regulacje prawne, sytuacja gospodarcza i geologiczna kraju oraz rosnący postęp technologiczny – to tylko niektóre z czynników mające bezpośredni wypływ na jego kształt. – Zeszły rok był dla rynku pracy powiatu wodzisławskiego okresem rekordowo niskiego poziomu bezrobocia – mówiła podczas wrześniowe sesji rady powiatu Anna Słotwińska-Plewka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) w Wodzisławiu Śl. prezentując sprawozdanie jednostki za miniony rok.
Prymusy pod względem stopy bezrobocia
Na koniec grudnia 2019 r. wodzisławski PUP odnotował 2316 osób bezrobotnych. W porównaniu do poprzedniego roku ta liczb zwiększyła się o 37 osób. Jak tłumaczyła dyrektor Słotwińska-Plewka, od maja do lipca zarejestrowanych bezrobotnych było jednak najmniej od 30 lat. – Według danych statystycznych, w czerwcu i lipcu stopa bezrobocia wyniosła 4,5%, a rok zakończył się wynikiem 4,8%. Taki sam poziom bezrobocia zanotowano w powiecie wodzisławskim ostatni raz w sierpniu 1990 r. – zauważyła. Pani dyrektor podkreśliła, że również wśród krajów Unii Europejskiej nasz kraj w ubiegłym roku należał do prymusów pod względem stopy bezrobocia. Według statystyk w listopadzie stopa bezrobocia wyniosła 3,2%, co plasowało Polskę wśród trzech państw unijnych o najniższym bezrobociu. W całej Unii wskaźnik ten wyniósł 7,5%.
Pomoc przedsiębiorcom
Działania publicznych służb zatrudnienia w zeszłym roku koncentrowały się na realizowaniu zadań na rzecz wzrostu zatrudniania. Jak wyjaśniła dyrektor Słotwińska-Plewka, wykracza to poza tradycyjne rozumienie roli jednostki jako instytucji zajmującej się pośrednictwem pracy i wypłatą zasiłków dla bezrobotnych. – Pomoc pracodawcom w doborze kandydatów do pracy to priorytetowe zadania, które urząd realizował w 2019 r. – mówiła. Wyjaśniła, że w zeszłym roku szczególnie narażone na problemy ze znalezieniem pracownika były małe firmy, które stawiały na szybki rozwój i tworząc nowe miejsca pracy, spotykały się z barierą w postaci braku pracowników.
Bardzo dobry wskaźnik
Okazuje się, że wodzisławski PUP osiągnął w zeszłym roku jeden z najlepszych w województwie śląskim i jeden z najwyższych w kraju wskaźników zatrudnienia bezrobotnych, uczestniczących w subsydiowanych (dotacyjnych) programach. Aż 93,98% podjęło pracę po ich zakończeniu. – Osiągnięcie tak dobrego wskaźniku wymagało od pracowników urzędu skoordynowanej pracy z klientami: bezrobotnymi, pracodawcami oraz innymi organizacjami i instytucjami, by właściwie dopasować potrzeby każdej ze stron – wyjaśniała dyrektor Słotwińska-Plewka. Wymieniła, że w zeszłym roku na prace interwencyjne (pracodawca za zatrudnienie osoby bezrobotnej otrzymuje zwrot części kosztów) oddelegowano 251 osób, na staże – 413, szkolenia – 48, a na prace społeczne użyteczne – 49 osób.
Wzrost zatrudnienia cudzoziemców
W powiecie wodzisławskim w minionym roku zarejestrowano 2685 oświadczeń pracodawców zamierzających powierzyć wykonywanie pracy cudzoziemcom. Jak zauważyła szefowa wodzisławskiego PUP-u, liczba oświadczeń była większa niż rok wcześniej, co świadczy o dalszym wzroście zatrudnienia osób spoza Unii Europejskiej. – Badania potwierdzają, że imigranci zarobkowi nie stanowią zagrożenia dla lokalnych pracowników i uzupełniają zasoby na rynku pracy, a dobrze zarządzane migracje przyczyniają się do rozwoju gospodarczego – podkreśliła Anna Słotwińska-Plewka.
Aktywizacja osób niepełnosprawnych
Działania z zakresu pośrednictwa pracy skupiają się również na aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Jak wyjaśnia dyrektor Słotwińska-Plewka, ta grupa zawodowa znajduje się w tzw. szczególnej sytuacji na rynku pracy, dlatego ich aktywizacja wspierana jest środkami m.in. z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W 2019 r. urząd wydatkował z niego 171,3 tys. zł na: finansowanie stypendium z tytułu stażu, zwrot kosztów zatrudnienia pracowników pomagającym pracownikom niepełnosprawnym w pracy oraz na przyznanie osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej.(juk)