Cała Polska w strefie czerwonej
Od minionej soboty cała Polska została objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Nowe restrykcje dotyczą edukacji, gastronomii oraz osób starszych.
REGION W związku z mocno rosnącymi w ostatnich dniach przypadkami osób chorych na Covid-19, rząd podjął szereg decyzji. Nowe obostrzenia mają na celu ograniczenie rozwoju pandemii. Od minionej soboty, 24 października cała Polska została objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Wśród nich są m.in.: zajęcia zdalne w starszych klasach szkół podstawowych, obowiązek przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia pod opieką rodzica lub opiekuna oraz ograniczenia w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych.
Obowiązkowe maseczki
Na terenie całego kraju obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Maseczki są obowiązkowe zarówno w otwartej przestrzeni, jak i w zamkniętej. Usta i nos należy zasłaniać na m.in.: ulicy, chodniku, na parkingach, w sklepach, galeriach handlowych czy kościołach. Gdzie nie trzeba nosić maseczek? Przepisy regulują, że nie musimy ich zakładać na twarz w lasach, parkach czy ogrodach botanicznych.
Zmiany w edukacji
Rząd zdecydował się na wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa w edukacji. Nauczaniem zdalnym dodatkowo zostały objęte klasy IV-VIII szkół podstawowych. Wcześniej nauczanie zdalne obowiązywało – i nadal obowiązuje – w szkołach średnich i wyższych (z wyłączeniem zajęć praktycznych). Ponadto dzieci i młodzież do 16. roku życia w godzinach od 8.00 do 16.00 nie mogą same wychodzić z domu. W tym czasie mogą się przemieszczać wyłącznie pod opieką dorosłych. Zasada ta nie obowiązuje, kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu, a także w weekendy.
Seniorze ogranicz przemieszczanie się
Premier Mateusz Morawiecki apeluje do seniorów powyżej 70. roku życia, by zostali w domach. Mają ograniczyć przemieszczanie się z wyłączeniem wykonywania obowiązków zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego i uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego. Dodatkowo zapowiedział, że pomoc dla samotnych seniorów ma być świadczona przez nowo utworzony Korpus Wsparcia Seniorów, który ma składać się z wolontariuszy, harcerzy, wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej. Oprócz tego uruchomiona została specjalna infolinia – nr tel.: 22 505 11 11. Za jej pośrednictwem osoby starsze mogą poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez pandemię.
Gospodarka i życie społeczne
W czerwonej strefie wprowadzono również ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę. Puby i restauracje zostają zamknięte dla klientów na minimum dwa najbliższe tygodnie. W tym czasie mogą sprzedawać jedzenie wyłącznie na wynos. Ponadto obowiązuje zakaz organizowania targów i kongresów, a wydarzenia sportowe mogą się odbywać tylko bez udziału publiczności. Działalność basenów, aquaparków, siłowni oraz sanatoriów zostaje zawieszona. Zakaz dotyczy też działalności wesołych miasteczek i parków rozrywki. Wydarzenia kulturalne mogą się odbywać w strefie czerwonej na określonych warunkach. Zakazana zostaje organizacja wesel i innych imprez okolicznościowych. W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. Wyjątkami są obowiązki zawodowe, które wymagają większej liczby uczestników zebranych w jednym miejscu oraz grupy większe, niż 5 osób, które mieszkają razem. W transporcie publicznym może być zajętych maksymalnie 50% miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc.oprac. (juk)