Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (1038) Data wydania: 20.10.20
Czytaj e-gazetę

Widowiskowa rekonstrukcja walk powstańczych

GRABÓWKA W sobotę 10 października przy Wiejskim Domu Kultury w Grabówce odbyła się rekonstrukcja Bitwy Olzańskiej, w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej z całej Polski. Wydarzenie wpisało się w Festyn Powstańczy, zorganizowany przez GOKSiR w Lubomi wraz z Sołectwem Grabówka i GRH „Powstaniec Śląski”.

Festyn Powstańczy rozpoczął się od występu zespołu Gołężyczanki, który zaprezentował pieśni śląskie i powstańcze. Po krótkim występie rozpoczęła się rekonstrukcja bitwy z efektownymi wybuchami, realistycznymi działaniami rekonstruktorów oraz ciekawą narracją Kazimierza Piechaczka, prezesa Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Powstaniec Śląski” z Wodzisławia Śląskiego. – Nie było wiadomo, czy impreza w ogóle się odbędzie. To już piąty termin, który przesunęliśmy w związku z pandemią. Dzisiaj się udało, ale jest to już prawdopodobnie ostatnie wydarzenie w tym roku, w którym uczestniczymy – powiedział Kazimierz Piechaczek już po widowiskowej bitwie. Wydarzenie odbyło się w rygorze sanitarnym. Prawie wszyscy goście mieli osłonięte twarze, przy wejściu na teren imprezy ustawiono stanowisko dezynfekcji rąk, a uczestnicy wpisywali się także na listę obecności. W samej bitwie udział wzięło ponad 60 rekonstruktorów z różnych stron Polski. – Było sporo pirotechniki. Muszę w tym miejscu podziękować szczególnie firmie AS z Piotrkowa Trybunalskiego, która zawsze wykonuje pirotechnikę. Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni. Pirotechnik zawsze przygotowuje pole, na którym będą odbywać się eksplozje, usuwając kamyki i patyczki, aby nikomu nic się nie stało. To, co zostaje wysadzone to lekki torf, który efektywnie eksploduje, a jednocześnie nie może zrobić krzywdy. Świetny efekt dają także fugasy ogniowe – wyjaśnia Kazimierz Piechaczek, który opowiadał widzom szczegóły dotyczące samej bitwy i jej osadzenia historycznego.

Po rekonstrukcji uczestnicy mogli wziąć udział w kolejnych częściach Festynu Powstańczego. Pieśni patriotyczne zagrała Mix Orkiestra wraz z solistami, a oprócz poczęstunku, widzowie mogli również zwiedzić wystawę zdjęć z wkroczenia wojsk polskich do Wodzisławia Śląskiego w 1922 roku, izbę regionalną WDK Grabówka, a także zobaczyć film prezentujący sylwetkę Alojzego Segeta, dowódcy IV pułku raciborskiego w III powstaniu śląskim.Szymon Kamczyk