Pochodząca z naszego regionu Alicja Knast została dyrektorem Galerii Narodowej w Pradze
Minister kultury Czech powołał nowego dyrektora generalnego Galerii Narodowej w Pradze. Funkcję będzie pełnić pochodząca z powiatu wodzisławskiego Alicja Knast.
REGION 48 lat temu urodziła się w Radlinie II. Od nowego roku będzie zarządzała Galerią Narodową w Pradze. Mowa o Alicji Knast, która w finale konkursu pokonała dwóch znanych czeskich animatorów kultury.
Przygotowania do nowej roli już rozpoczęte
13 października Minister Kultury Republiki Czeskiej Lubomír Zaorálek zorganizował konferencję prasową. Wówczas przedstawił dziennikarzom i opinii publicznej nowego dyrektora Galerii Narodowej w Pradze. – Wybrałem Alicję Knast, ponieważ bardzo dobrze zaprezentowała się we wszystkich częściach procesu selekcji. Zademonstrowała zdolności menadżerskie i przedstawiła jasną wizję, aby prezentować Galerię Narodową na mapie najlepszych światowych galerii i muzeów – mówił Lubomír Zaorálek. Minister podkreślił, że zaprezentowana przez Knast koncepcja funkcjonowania Galerii Narodowej w Pradze jest absolutnie kluczowa. – Nieustannie podkreśla potrzebę pozbycia się rutyny, przyciągania do muzeów i galerii ludzi, którym wciąż jest nie po drodze oraz dotarcia do młodych ludzi, co pokazała w Polsce – wskazał. Funkcję dyrektorską Alicja Knast będzie pełnić przez 6 najbliższych lat. Do końca 2020 r. Galerię poprowadzi obecna dyrektorka, Alena Anne-Marie Nedoma. Przez najbliższe 2,5 miesiąca Knast będzie jeździć do Pragi, by przygotować się do nowej roli.
Wieloetapowy proces rekrutacyjny
Galeria Narodowa w Pradze to jedna z najważniejszych instytucji kultury w Czechach i druga po Luwrze najstarsza galeria sztuki w Europie. – Jestem szczęśliwa, nigdy nie uczestniczyłam w tak wyjątkowym konkursie. Galeria Narodowa w Pradze to wielka, wspaniała instytucja. Jestem pod wrażeniem jej dokonań, to bardzo ważne miejsce w Europie – mówiła w trakcie konferencji prasowej Alicja Knast. Co ciekawe konkurs na stanowisko dyrektora generalnego praskiej galerii nie był wcale taki łatwy, bo złożony aż z pięciu etapów. Najpierw zainteresowani opisywali swoją wizję muzeum i sposób, w jaki chcą ją zrealizować. Następnie byli przesłuchani przez jury. Potem kandydacie spotkali się z ministrem kultury. Dalej rozwiązywali test psychologiczny. Później minister Zaorálek wysłał rozprawy wszystkich kandydatów do dyrektorów dużych muzeów w różnych krajach na świecie, m.in. w Nowym Jorku, w Dreźnie, w Wiedniu, prosząc o analizę i ocenę przedstawionych pomysłów. Na zakończenie minister kultury jeszcze raz rozmawiał z kandydatami. Do finałowego etapu oprócz Alicji Knast dostali się także: Marek Pokorný, dyrektor Galerii Plato w Ostrawie, oraz Jiří Fajt, który już stał na czele praskiej galerii.
Odwołanie
Alicja Knast przez ostatnie sześć lat była dyrektorką Muzeum Śląskiego w Katowicach. Powołana została w 2014 r. bez konkursu, w trudnej sytuacji placówki. W 2015 r. doprowadziła do otwarcia nowej, podziemnej siedziby muzeum. To zaowocowało wieloma nagrodami architektonicznymi. Nagrody przyznawano też w ostatnich latach samej placówce i jej dyrektorce za działalność wystawienniczą i edukacyjną. Na początku 2020 r. Knast została jednak odwołana ze stanowiska przez Zarząd Województwa Śląskiego. Pretekstem były wyniki kontroli, którą przeprowadzono w placówce. Alicja Knast tłumaczyła później w mediach, że jej odwołanie jest następstwem m.in. jej sprzeciwu wobec organizowania w muzeum konwencji politycznych oraz różnicy zdań między urzędem marszałkowskim a muzeum w sposobie postrzegania tej instytucji. W czerwcu Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że decyzja marszałka o odwołaniu Knast ze stanowiska była bezprawna. Wyrok nie jest prawomocny.(juk)