Ekonowiny: Aby nie powtórzyła się tragedia sprzed lat
To już 28 lat od momentu kiedy tysiące dzielnych ludzi walczyło z żywiołem. Pożarem lasu w Kuźni Raciborskiej, który okazał się największym pożarem w powojennej Europie.
Tylko solidarność – solidarność leśników, strażaków, żołnierzy i zwykłych ludzi pozwoliła ugasić to piekło które rozpętało się w Kuźni Raciborskiej 26 sierpnia 1992 r. Spłonęło wtedy 9 tysięcy hektarów lasu, a z żywiołem walczyło ponad 10 tysięcy ludzi. Pożar zabrał także dwa życia – zginęło dwóch strażaków – Andrzej Kaczyna i Andrzej Malinowski. W rocznicowych uroczystościach wybuchu tragicznego pożaru, w miejscu śmierci druhów – kwiaty i znicze złożył Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Józef Kubica.
Hołd ofierze życia, jaką złożyli strażacy – wspólnie z dyrektorem Kubicą złożyli także leśnicy z nadleśniczym Nadleśnictwa Rudy Raciborskie Witoldem Witosza. Pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia sprzed prawie trzydziestu lat, wiązanki złożyli także komendanci i strażacy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz przedstawiciele lokalnych samorządów. Po wspólnej modlitwie złożono kwiaty i zapalono znicze pamiętając o tych dzielnych ludziach którzy stawili czoło żywiołowi który pochłaniał na swojej drodze wszystko – drzewa, budynki, samochody, sprzęt gaśniczy i życie.
Ogień zniszczył ponad 9 tysięcy hektarów lasu. Lasu który dzięki heroizmowi gaszących oraz 28 latom pracy leśników, znowu rośnie. Nie było by go gdyby nie bohaterstwo tych dzielnych ludzi! W kulminacyjnej fazie pożaru ramię w ramię 1150 pracowników Służby Leśnej, 4700 strażaków, 3200 żołnierzy, 650 policjantów, 1220 osób z obrony cywilnej, a także niezliczona liczba ludzi dobrej woli, która wspierała walczących z pożarem.
Aby nie dopuścić do ponownej tragedii i wielkiego pożaru Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach regularnie pomaga leśnikom chronić lasy. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach cyklicznie od wielu lat aplikuje o środki zewnętrzne na działania związane ze wsparciem ochrony ekosystemów leśnych. Jest to możliwe dzięki dostrzeżeniu skali zagrożenia pożarowego i wsparciu WFOŚiGW. Podpisana w tym roku umowa z WFOŚiGW w Katowicach opiewa na ponad 300 tys. złotych. Pieniądze zostaną wykorzystane między innymi na patrolowanie lotnicze lasów w naszym regionie.
(eco)