Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 34 (1031) Data wydania: 25.08.20
Czytaj e-gazetę

Nowa wystawa w Galerii Muzeum

WODZISŁAW ŚL. 10 sierpnia pod arkadami w północno-wschodnim narożniku wodzisławskiego rynku została otwarta nowa wystawa w Galerii Muzeum. Jej bohaterem został Richard Kugele, urodzony w Wodzisławiu Śl. autor prawie 400 dzieł muzycznych.

Na ścianach Galerii zawisło dziewięć plansz opowiadających o życiu i twórczości kompozytora. – Zależy nam na upowszechnianiu wiedzy na temat postaci Richarda Kugele. Bez wątpienia warto pochylić się nad jego twórczością – mówi Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śl. Dodaje, że placówce udało się dowiedzieć wiele szczegółów na temat życia muzyka. Ciekawostką może być to, że jego dom rodzinny znajdował się obok folwarków, a więc bardzo blisko miejsca, w którym obecnie zlokalizowane jest Wodzisławskie Centrum Kultury. Muzeum sukcesywnie też gromadzi dorobek kompozytora. – Kupiliśmy zbór nut i pieśni. Posiadamy także oryginalne utwory z wiedeńskiego archiwum – wymienia Sławomir Kulpa zapraszając mieszkańców do zapoznania się z nową wystawą.

oprac. (juk)


Kim był Richard Kügele?

Urodził się 8 kwietnia 1850 r. w gminie Nowy Wodzisław (Neuschloss Gemeinde). Jego rodzicami byli Eduard Kügele oraz Maria Trdzka. Rodzina Kügele mieszkała w Wodzisławiu do 1856 r., tu też spędził dzieciństwo. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Rybniku, a następnie pobierał nauki w Świbiu w powiecie gliwickim. Wykazywał tam zdolności muzyczne i już w wieku 12 lat grał na organach do mszy świętej. W 1869 r. mając 19 lat, zdał tam egzamin nauczycielski. Po ukończeniu seminarium nauczycielskiego pracował przez dwa lata jako nauczyciel pomocniczy w Izbicku i został drugim nauczycielem w Książęcej Szkole Urzędniczej. W 1874 r. książę raciborski Wiktor, ufundował Richardowi roczne stypendium, dzięki któremu mógł kontynuować naukę w Królewskim Akademickim Instytucie Muzyki Kościelnej w Berlinie. Pozwoliło to mu od 1 października 1874 r. podjąć pracę pedagoga muzyki w seminarium nauczycielskim w Pilchowicach. Pracował tam przez 13 lat do 30 września 1887 r. kiedy to został zmuszony do opuszczenia szkoły za wydanie w języku polskim publikacji „Dwanaście w ogóle znanych pieśni pogrzebowych”. Zarzucano mu nielojalność wobec państwa pruskiego. Został powołany na posadę pedagoga w seminarium nauczycielskim w Lubomierzu, gdzie poświęcił się pracom teoretycznym dotyczącym pedagogiki muzycznej. Oprócz nauczania cały czas tworzył. Następnie nauczał w seminarium nauczycielskim w Ząbkowicach Śląskich. Richard Kügele zmarł niedaleko Świdnicy, we wsi Śmiałowice 30 marca 1926 r. Skomponował ponad 300 utworów.