Nowa wystawa w Galerii Muzeum
WODZISŁAW ŚL. 10 sierpnia pod arkadami w północno-wschodnim narożniku wodzisławskiego rynku została otwarta nowa wystawa w Galerii Muzeum. Jej bohaterem został Richard Kugele, urodzony w Wodzisławiu Śl. autor prawie 400 dzieł muzycznych.
Na ścianach Galerii zawisło dziewięć plansz opowiadających o życiu i twórczości kompozytora. – Zależy nam na upowszechnianiu wiedzy na temat postaci Richarda Kugele. Bez wątpienia warto pochylić się nad jego twórczością – mówi Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śl. Dodaje, że placówce udało się dowiedzieć wiele szczegółów na temat życia muzyka. Ciekawostką może być to, że jego dom rodzinny znajdował się obok folwarków, a więc bardzo blisko miejsca, w którym obecnie zlokalizowane jest Wodzisławskie Centrum Kultury. Muzeum sukcesywnie też gromadzi dorobek kompozytora. – Kupiliśmy zbór nut i pieśni. Posiadamy także oryginalne utwory z wiedeńskiego archiwum – wymienia Sławomir Kulpa zapraszając mieszkańców do zapoznania się z nową wystawą.
oprac. (juk)
Kim był Richard Kügele?
Urodził się 8 kwietnia 1850 r. w gminie Nowy Wodzisław (Neuschloss Gemeinde). Jego rodzicami byli Eduard Kügele oraz Maria Trdzka. Rodzina Kügele mieszkała w Wodzisławiu do 1856 r., tu też spędził dzieciństwo. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Rybniku, a następnie pobierał nauki w Świbiu w powiecie gliwickim. Wykazywał tam zdolności muzyczne i już w wieku 12 lat grał na organach do mszy świętej. W 1869 r. mając 19 lat, zdał tam egzamin nauczycielski. Po ukończeniu seminarium nauczycielskiego pracował przez dwa lata jako nauczyciel pomocniczy w Izbicku i został drugim nauczycielem w Książęcej Szkole Urzędniczej. W 1874 r. książę raciborski Wiktor, ufundował Richardowi roczne stypendium, dzięki któremu mógł kontynuować naukę w Królewskim Akademickim Instytucie Muzyki Kościelnej w Berlinie. Pozwoliło to mu od 1 października 1874 r. podjąć pracę pedagoga muzyki w seminarium nauczycielskim w Pilchowicach. Pracował tam przez 13 lat do 30 września 1887 r. kiedy to został zmuszony do opuszczenia szkoły za wydanie w języku polskim publikacji „Dwanaście w ogóle znanych pieśni pogrzebowych”. Zarzucano mu nielojalność wobec państwa pruskiego. Został powołany na posadę pedagoga w seminarium nauczycielskim w Lubomierzu, gdzie poświęcił się pracom teoretycznym dotyczącym pedagogiki muzycznej. Oprócz nauczania cały czas tworzył. Następnie nauczał w seminarium nauczycielskim w Ząbkowicach Śląskich. Richard Kügele zmarł niedaleko Świdnicy, we wsi Śmiałowice 30 marca 1926 r. Skomponował ponad 300 utworów.