Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (1023) Data wydania: 30.06.20
Czytaj e-gazetę

„Obrazy z przeszłości” o Wodzisławiu, którego już nie ma

Najnowsza publikacja Sławomira Kulpy przenosi jej czytelników do świata, którego w dużej mierze już nie ma. Przede wszystkim fotografią i obrazem opowiada o przeszłości Wodzisławia Śl. – To pokłon dla ludzi, którzy tu mieszkali, którzy żyją i będą żyć w przyszłości – mówił podczas promocji książki jej autor.

WODZISŁAW ŚL. Ponad dwadzieścia lat trwały pieczołowite, kompleksowe badania oraz mozolne poszukiwania skrawków historii Wodzisławia Śl. Wysłuchane zostały dziesiątki opowieści, jakimi dzielili się jego najstarsi mieszkańcy, wykonane zostały badania w polskich i europejskich archiwach, a ustalenia konfrontowane były z pracami archeologicznymi. Efektem tych wnikliwych eksploracji jest publikacja pn. „Obrazy z przeszłości” autorstwa dyrektora wodzisławskiego Muzeum Sławomira Kulpy, której promocja odbyła się 22 czerwca w murach kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śl.

W trakcie spotkania, za sprawą przygotowanej przez Sławomira Kulpę prezentacji, licznie zabrani słuchacze mogli poznać genezę miasta oraz zapoznać się z faktami i kadrami składającymi się na jego burzliwą historię. Przede wszystkim mogli jednak zobaczyć świat, którego już nie ma. – 6 października 1999 r. przyszedł do naszego Muzeum Andrzej Klon, wodzisławianin, który obecnie mieszka w Berlinie. Przyniósł kilkanaście pocztówek starego Wodzisławia. I to właśnie jemu zawdzięczam fakt, że temat ten mnie pochłonął. To one stały się impulsem do zgłębienia przeszłości miasta, a finalnie do powstania omawianej pozycji – mówił podczas spotkania Sławomir Kulpa. Wyjaśnił, że trudność w poszukiwaniu materiałów archiwalnych wynikała przede wszystkim ze zmian demograficznych Wodzisławia, jak i zawieruch historycznych. – Zniszczenie archiwaliów miejskich w 1920 r., kiedy to dokumenty zostały wywiezione na przemiał do Mikołowa, jak i zrujnowanie miasta w czasie drugiej wojny światowej, niemal kompletnie unicestwiły dziedzictwo historyczne Wodzisławia Śl. To wielka tragedia skutkująca tym, że nasze miasto ma najgorzej zachowaną bazę źródłową ze wszystkich miast śląskich – mówił Kulpa.

Blisko 400-stronicowa książka zawiera 317 zdjęć, 173 pocztówek, 39 map, 28 pieczęci, 24 herbów oraz kilka portretów, a wiele z nich to unikalne i pojedyncze egzemplarze. Podczas spotkania Sławomir Kulpa, przekonywał, że jego publikacja jest pokłonem dla ludzi, którzy mieszkali w Wodzisławiu Śl., którzy tutaj żyją i będą żyć w przyszłości. – Jest ona pretekstem do poszukiwań, do sięgnięcia do tego, co było, ale i uświadomienia sobie, że kiedyś i nas nie będzie. To pozycja, która wymaga refleksji – podkreśla autor.

O książkę można pytać w siedzibie wodzisławskiego Muzeum przy ul. Rynek 24.(juk)