Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (1021) Data wydania: 16.06.20
Czytaj e-gazetę

Myśliwi wypuścili na wolność bażanty i chcą przywrócić kuropatwy

1 czerwca członkowie Koła Łowieckiego „Róg” wypuścili w sześciu miejscach powiatu wodzisławskiego 120 sztuk bażantów. Ptaki zostały zakupione w Ośrodku Hodowli Zwierzyny w Mosznej, należącym do Polskiego Związku Łowieckiego. Tam zostaną również zakupione kuropatwy, które koło zamierza wypuścić na wolność w sierpniu tego roku.

POWIAT Bażanty zostały wypuszczone na bełskich stawach koło Rogowa, w Gorzycach obok starego parku przy DPS-ie, w Kokszycach przy dawnym szybie wentylacyjnym, przy starym młynie w Łaziskach, na Olszenicy przy starym PGR i w Turzy.

Dlaczego konieczne jest uzupełnianie populacji tego, wydawałoby się pospolitego w naszym regionie ptaka? Franciszek Lichtorowicz z KŁ „Róg” wyjaśnia, że bażant jest gatunkiem w Polsce introdukowanym. Trafił do naszego kraju w XVII w. Obecnie w powiecie wodzisławskim konieczne jest uzupełnianie jego populacji. – Gdybyśmy go nie uzupełniali, to bardzo szybko by go ubywało. Z naszych obserwacji wynika, że na 100 wypuszczonych bażantów, rok na wolności przeżywa około 10%, choć są też opinie, że gdzie indziej może to być do 20% wypuszczonych bażantów – mówi Lichtorowicz. Jak dodaje, o liczebności populacji bażanta w dużej mierze decyduje sama przyroda. Chętnie polują na niego drapieżniki np. lisy, jenoty a także drapieżniki latające, takie jak jastrzębie czy myszołowy. – Ten rok jest dla bażanta trudny również ze względu na przemakanie jego gniazd – tłumaczy Lichtorowicz, przypominając, że bażanty gniazdują na ziemi.

Koło zakupiło i wypuściło na wolność 120 bażantów, w stosunku 4 kury na 1 koguta. Jeden ptak kosztował 20 zł. – Co roku kupujemy i wypuszczamy na wolność minimum 100 sztuk – dodaje pan Franciszek.

Bażant jest zwierzęciem łownym. W Polsce okres łowny na koguty przypada od 1 października do końca lutego, a na kury od 1 października do końca stycznia. Na kury polować można wyłącznie na terenach Ośrodków Hodowli Zwierzyny. Co ciekawe, Koło Łowieckie „Róg” planuje w tym roku wypuścić na wolność również kuropatwy. – Obecnie te ptaki są na terenie powiatu wodzisławskiego nieobecne, dlatego chcemy rozpocząć ich introdukcję. W sierpniu zamierzamy kupić i wypuścić na wolność 100 tych ptaków – mówi Lichtorowicz. Dlaczego kuropatwa w naszym powiecie zniknęła? – Bo człowiek zmienił środowisko. Kiedyś uprawy były drobne i różnorodne, były miedze między polami uprawnymi, które są naturalnymi siedliskami kuropatw. Mimo to uważam, że kuropatwa ma szansę utrzymać się w naszym powiecie, dlatego chcemy by znów się tu pojawiła. Zresztą w ubiegłym roku wypuściliśmy 100 sztuk i udało nam się kilka par z ubiegłego roku już zaobserwować – podsumowuje Lichtorowicz.(art)