Parlamentarzyści i radni wojewódzcy na sesji w Rydułtowach
RYDUŁTOWY Na ostatnią sesję Rady Miasta Rydułtowy zaproszeni zostali parlamentarzyści i radni sejmiku wojewódzkiego, aby podyskutować o możliwościach pozyskiwania środków, szczególnie na cele ekologiczne oraz swoich działaniach, podejmowanych dla mieszkańców.
Rząd walczy ze smogiem. A samorząd biednieje
– W 2018 roku zmarło w Polsce najwięcej ludzi od czasu wojny. Od dwóch lat rośnie umieralność. Naukowcy zdiagnozowali, że mimo postępu medycyny, który wydłuża czas życia, ten wzrost umieralności wiąże się z jakością życia i jakością środowiska. M.in. z jakością powietrza. Kiedyś nie prowadzono takich badań i nie było takiej świadomości – mówiła posłanka Gabriela Lenartowicz, rozpoczynając tematy związane ze smogiem. - Jedną z form wsparcia na wymianę ogrzewania, ale też na termomodernizację budynków czy ograniczenie zużycia ciepła jest ulga podatkowa w PIT. Ta ulga została wprowadzona jeszcze w poprzedniej kadencji i działa od ubiegłego roku. Konsekwencje tej ulgi będziemy odczuwać już w tym roku – informowała Gabriela Lenartowicz, podkreślając, że koszty wprowadzenia ulgi poniosą samorządy, którym znów zmniejszą się dochody. Rząd zaś zrekompensuje sobie utratę wpływów do budżetu podatkiem VAT od zrealizowanych inwestycji.
Transformacja i przedsiębiorcy
Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Jarosław Szczęsny poruszył temat transformacji terenów pogórniczych. - Żeby przyciągnąć inwestorów musimy stworzyć nowe przedsiębiorstwa, fabryki, gdzie znaleźliby pracę pracownicy odchodzący z górnictwa czy dziedzin okołogórniczych. Do tego aby ci inwestorzy tutaj byli, potrzebują odpowiedniej infrastruktury, więc dochodzą kwestie związane z drogownictwem. Istotny jest też jeden właściciel terenu czy mienia pokopalnianego. Tę kwestię na konferencji w Katowicach podnosili prezydencji np. z Zabrza. Jeżeli to był teren pogórniczy i cały ten teren przejąłby samorząd, byłoby łatwiej znaleźć inwestora – powiedział Jarosław Szczęsny. - Dla samorządu wojewódzkiego jest to sprawa bardzo ważna. W krok za tym na najbliższej sesji sejmiku zostanie powołana komisja ds. transformacji gospodarczej – dodał Jarosław Szczęsny.
Współpraca ponad podziałami
Radny sejmiku Henryk Siedlaczek zapowiedział swoją chęć do współpracy na komisjach, szczególnie pod kątem problematycznej kwestii budowli podziemnych. Wspomniał też problemy związane z drogami wojewódzkimi i szpitalem, w kontekście uprawiania polityki na szczeblu lokalnym. - Włączenie się radnych opozycji w proces kreowania polityki Sejmiku Śląskiego wobec naszych obszarów jest jak najbardziej wskazany, ale ta inicjatywa musi wyjść stąd. Ja jestem gotowy – podkreślił Henryk Siedlaczek.
Nowy sprzęt dla szpitala
List od senator Ewy Gawędy przeczytała dyrektor biura senatorskiego Dominika Porwoł. - Wiem, jak bardzo ważne znaczenie ma służba zdrowia w naszym powiecie. Dlatego też dołożyłam wielu starań, aby pozyskać środki finansowe na doposażenie naszego szpitala w nowoczesny sprzęt. Udało mi się pozyskać pieniądze z fundacji JSW na zakup gammakamery, która umożliwi wykonywanie procedur medycznych na bardzo wysokim poziomie. Koszt tej inwestycji to około 100 tys. zł. W okolicach marca urządzenie powinno służyć lekarzom i pacjentom naszego szpitala – zapowiedziała w swoim liście senator Ewa Gawęda.
W imieniu ministra Michała Wosia głos zabrał dyrektor jego biura Szymon Szrot, zapraszając do biura poselskiego w Raciborzu. Wiceministra Adama Gawędę reprezentował na sesji dyrektor jego biura poselskiego Roman Kapciak. - Pan wiceminister Adam Gawęda nigdy nie ucieknie od współpracy i jest zawsze na nią otwarty. Jako, że jest byłym pracownikiem KWK Rydułtowy-Anna, problematyka ta nie jest mu obca – powiedział Roman Kapciak.
Przewodniczący Rady Miasta Lucjan Szwan zaapelował do wszystkich gości w sprawie pomocy przy znalezieniu środków na rozbudowę komisariatu Policji w Rydułtowach. Szymon Kamczyk