Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (990) Data wydania: 12.11.19
Czytaj e-gazetę

Leopold Zarzecki – wychowawca patriotów

100 autorytetów na 100-lecie niepodległości

Leopold Zarzecki urodził się 14 listopada 1855 r. w Gołkowicach. Jego rodzice byli rolnikami. Szkołę podstawową ukończył w Godowie. Tam też nauczył się pięknej polszczyzny oraz poznał język niemiecki. Gdy miał 16 lat, rozpoczął pracę na zaolziańskich kopalniach, by później - jak wielu Ślązaków - wyjechać za lepszym życiem do Westfalii, gdzie pracował jako górnik w mieście Bottrop. Na obczyźnie poznał Martę z domu Mura, córkę emigranta z Biertułtów. Ożenił się z nią i wychował dwie córki: Annę i Jadwigę oraz pięciu synów: Franciszka, Wiktora, Wilhelma, Józefa i Dominika.

Zarzecki jeszcze będąc w Westfalii, mocno angażował się w polskie sprawy. Publikował artykuły w prasie polskojęzycznej m.in. w „Katoliku” oraz „Nowinach Raciborskich”. Zaangażował się również w działalność społeczną dla Ślązaków osiadłych w Zagłębiu Ruhry, zaś w 1887 r. założył w Bottropie bezpłatną czytelnię prasy i książek polskich. Pracując w ciężkich warunkach, po kilkunastu latach powrócił na Górny Śląsk i osiadł wraz z rodziną w rejonie obecnej ul. Rydułtowskiej w Biertułtowach. Za zaoszczędzone pieniądze kupił działkę oraz wybudował dom, który służył później też jego działalności społecznej. Zarzecki chciał odrodzenia państwa polskiego. Do działania skłoniła go również niemiecka polityka. Jemu, jak i pozostałym Ślązakom, nie podobała się nasilająca się germanizacja. Choć ówczesne prawo nie pozwalało na prowadzenie działalności politycznej przeciwko narodowi niemieckiemu, to pozwalało na swobodne korzystanie z języka polskiego w sferze religijnej i kulturalnej. W efekcie w 1892 r. Zarzecki założył Związek Katolickich Robotników pod wezwaniem św. Józefa oraz Towarzystwo św. Barbary. W 1907 r. rozpoczął działalność lokalnego koła krakowskiej organizacji „Eleusis”. W działalności koła skupiał się na krzewieniu języka polskiego, również poprzez działalność artystyczną, m.in. kół śpiewaczych czy teatru. Członkowie Eleusis wyjeżdżali na wycieczki, aby poznać miejsca pamięci narodowej. Odwiedzili m.in. Wawel i Kopiec Kościuszki. Z kolei z Krakowa do mieszkańców Biertułtów i okolicznych miejscowości wysyłano pocztówki patriotyczne. Leopold Zarzecki był jednym z głównych organizatorów Towarzystwa Polskiego „Ognisko” w Wodzisławiu Śl. oraz jednym z inicjatorów budowy kościoła w Biertułtowach.

Dzieci Leopolda Zarzeckiego wspomagały ojca w patriotycznej działalności. Najbliższym i najbardziej aktywnym jego pomocnikiem był najstarszy syn Franciszek. Utrzymywał kontakty ze środowiskami patriotycznymi z Krakowa, skąd przywoził polskie książki. W 1911 r. założył w Wodzisławiu Śl. pierwszą polską księgarnię. Zginął podczas I wojny światowej w 1917 r. Następny syn Wiktor mimo odniesionych ran przeżył wojnę i po poległym Franciszku prowadził księgarnię na wodzisławskim rynku. Brał również udział w powstaniach śląskich. Syn Józef ochotniczo wstąpił do Wojska Polskiego jako żołnierz Strzelców Bytomskich. Poległ w wojnie polsko – bolszewickiej w 1920 r. Najmłodszy syn Dominik także brał udział w powstaniach śląskich.

Leopold Zarzecki wychował wielu patriotów w tym m.in. Józefa Michalskiego, późniejszego dowódcę 14 Pułku Powstańców Śląskich. Zmarł 11 maja 1929 r. w Biertułtowach. Został pochowany na tamtejszym cmentarzu. W pogrzebie brały udział tłumy jego zwolenników z Biertułtów i ziemi rybnicko – wodzisławskiej. Za swoją działalność propolską został uhonorowany odznaczeniami: Gwiazdą Górnośląską, Medalem Niepodległości oraz Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Justyna Koniszewska