Kącik ZUS
Beata Kopczyńska – rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego
Czy emerytura może być niższa niż pobierane świadczenie kompensacyjne?
Zadane pytanie jest zbyt ogólne i nie pozwala na udzielenie jednoznacznej odpowiedzi. Co do zasady emerytura powszechna powinna być wyższa od świadczenia kompensacyjnego. Jednak aby uzyskać szczegółowych informacji na nurtujące Panią pytanie, proponuję skorzystać z porady doradcy emerytalnego. Doradca emerytalny wyjaśni od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym prognozowaną wysokość świadczenia kompensacyjnego i prognozowaną wysokość emerytury w zależności od wskazanego przez Panią planowanego momentu zakończenia aktywności zawodowej. Stanowisko to jest dostępne w każdej jednostce ZUS.
Czy wdowa może pobierać swoją emeryturę i rentę po mężu?
Prawo do renty rodzinnej po mężu przysługuje wdowie, jeśli w chwili jego śmierci spełni jeden z poniższych warunków: ukończone 50 lat, posiada orzeczoną niezdolność do pracy albo, wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do tej renty, które nie ukończyły 16 lat (a jeżeli uczą się - 18 lat), lub są całkowicie niezdolne do pracy. Prawo do renty rodzinnej po mężu przysługuje również, jeżeli wdowa ukończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania ww. dzieci. Jeśli byliście rozwiedzeni, dodatkowo w dniu śmierci byłego męża, była żona musi mieć zasądzone prawo do alimentów z jego strony. Jeśli wdowa nie spełnia żadnego z tych warunków i nie ma żadnego źródła utrzymania, może pobierać rentę rodzinną przez rok od dnia śmierci męża lub przez okres, w którym uczestniczysz w szkoleniu, aby uzyskać kwalifikacje do pracy zarobkowej - ale nie dłużej niż przez 2 lata od śmierci męża. Wdowa nie może jednak równocześnie pobierać własnej emerytury oraz renty. Zastosowanie ma tu zasada zbiegu świadczeń, zgodnie z którą wypłacane może być jedno świadczenie - wyższe lub wybrane przez świadczeniobiorczynię.
Jestem nauczycielem z 34 letnim stażem pracy, mam 58 lat. Podczas wakacji miałem zawał serca. Chciałbym pójść na roczny urlop dla podratowania zdrowia. Czy po urlopie mogę od razu uzyskać świadczenie kompensacyjne? Po urlopie zdrowotnym chciałbym przejść na emeryturę kompensacyjną
Jeżeli, jako nauczyciel, spełni Pan wszystkie warunki, które uprawniają do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego i zachowa podczas urlopu dla poratowania zdrowia status nauczyciela, może Pan po nim skorzystać ze świadczenia.