W tej klasie będą badać i odkrywać
Są mikroskopy, jest też tablica do obserwacji pogody i obserwatorium glebowe - to jednak tylko część tego, co znajduje się w niezwykłej pracowni w Sportowej Szkole Podstawowej nr 2 w Radlinie.
RADLIN Odświeżone ściany, ładne i przyjazne meble, a przede wszystkim wiele pomocy naukowych. To właśnie w tak atrakcyjnie wyposażonej pracowni uczniowie radlińskiej Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 będą uczyć się o przyrodzie, geografii i biologii. Po wakacyjnej przerwie, wykorzystanej na prace adaptacyjne, 25 września odbyło się uroczyste otwarcie Zielonej Pracowni, której nadano imię Wesołej Pszczółki. Powstała ona ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Szkoła otrzymała na ten cel prawie 30 tys. zł.
Atrakcyjne wyposażenie
Nowoczesna sala, bogato wyposażona w pomoce dydaktyczne, ma imponujący wystrój. Oprócz klasyki, czyli ładnych mebli, ławek i krzeseł, są także globusy, mikroskopy oraz model tułowia człowieka. Nowa pracownia ma przede wszystkim rozwijać w uczniach wiedzę na temat ekologii oraz ochrony przyrody, ale także pokazywać wartości przyrodnicze najbliższego im otoczenia. Aby im to ułatwić, klasa została podzielona na trzy strefy: odkrywców, podróżników i laborantów. Dzięki pomocom dydaktycznym uczniowie będą mieli możliwość m.in. obserwować pogodę, odkrywać nieznane zakątki w kraju i na świecie oraz przyglądać się wzrostom roślin. - Bardzo podobają mi się mikroskopy. Już nie mogę się doczekać, kiedy będę mógł ich użyć - mówi nam podekscytowany Wiktor, uczeń Vb.
Pszczela pracownia
Jak tłumaczy wicedyrektor SSP nr 2 Beata Fojcik, nazwa pracowni została zainspirowana akcją włodarzy miasta pod nazwą „Radlin - miasto z sercem dla owadów”. - Chcemy zorganizować prelekcje oraz zajęcia praktyczne, umożliwiające poznanie uczniom pszczelego życia - dodaje Beata Fojcik. Efektem tych działań będzie zredagowanie przez uczniów ulotki z poradami, ciekawostkami oraz zagrożeniami związanymi z życiem organizmów miododajnych. Zostanie ona wykorzystana podczas akcji ekologicznych organizowanych przez miasto. Ponadto w ramach zajęć świetlicowych uczniowie będą przygotowywać sadzonki roślin miododajnych, które później będą wzrastały w zewnętrznej zielonej pracowni placówki.
Będą rozbudzać zainteresowania ekologiczne
W trakcie oficjalnej prezentacji pracowni, aby wszyscy zaproszeni goście mogli docenić, jak bardzo ułatwi ona naukę uczniom, Beata Fojcik przeprowadziła pokazową lekcję. Temat zajęć dotyczył pszczół. Uczniowie dowiedzieli się m.in. dlaczego pszczoły są ważne dla środowiska oraz dlaczego giną. Poznali również, jakie są pszczele produkty oraz w jaki sposób można pomóc owadom zapylającym. - Główną ideą pracowni jest rozbudzanie zainteresowań ekologicznych uczniów, zrozumienie przez nich relacji człowieka z przyrodą oraz pogłębianie wiedzy na temat świata roślin i zwierząt. Mam nadzieję, że dzięki zajęciom odbywającym się w tej sali tak się właśnie stanie - mówi nam Lucyna Weber, dyrektor Sportowej Szkoły Podstawowej nr 2 w Radlinie.(juk)