Kącik ZUS
Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego
Mam 62 lata. Mój mąż zginał w wypadku w pracy. Dostaje własną emeryturę w wysokości 1160 zł. brutto. Mąż mój przepracował ponad 42 lata. Czy mogę się ubiegać o rentę rodzinną? Czy może być ona wyższa niż moja emerytura? Jeśli będzie niższa to czy mogę zostać przy swojej emeryturze?
Generalną zasadną jest, że wdowa ma prawo do renty rodzinnej w sytuacji, gdy w chwili śmierci męża, lub w ciągu 5 lat od jego śmierci osiągnęła wiek 50 lat. Od tego warunku występują jednak odstępstwa spowodowane np. opieką nad dziećmi lub powstała niezdolnością do pracy. Renta rodzinna wynosić będzie 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby Pani mężowi. Świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego może być wyższe od dotychczas pobieranej emerytury, a w przypadku, gdyby okazało się mniej korzystne ZUS nadal będzie wypłacał dotychczasowe świadczenie. Jednakże w celu jednoznacznej weryfikacji uprawnień do tego świadczenia należy złożyć wniosek o ustalenie prawa do renty rodzinnej.
Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Dlaczego czerwiec nie jest dobrym miesiącem do przejścia na emeryturę?
Czerwiec to najmniej korzystny miesiąc do przejścia na emeryturę. Wszystko z powodu waloryzacji składek i kapitału początkowego. Nie jest tajemnicą, że im dłużej pracujemy, tym nasze świadczenie jest wyższe. Przyszli emeryci w większości już o tym wiedzą. Natomiast warto mieć również tę świadomość, że na wysokość naszej emerytury może mieć wpływ miesiąc, w którym przechodzimy na emeryturę. Niekorzystnym terminem dla przyszłych emerytów jest czerwiec. Spowodowane jest przepisami dotyczącymi waloryzacji składek i kapitału początkowego. Są dwa rodzaje waloryzacji: roczna oraz kwartalna. Świadczeniobiorca, którego emerytura zostanie przyznana w okresie od lipca do maja ma prawo do waloryzacji rocznej i kwartalnych, natomiast osoba, która nabywa prawo do wypłaty świadczenia w czerwcu, jedynie do waloryzacji rocznej. Oznacza to. że takie świadczenie może być mniej korzystne. Jednak w celu uzyskania wyjaśnień w swojej indywidualnej sprawie zapraszamy do skorzystania z porady u doradców emerytalnych, którzy są do dyspozycji w każdej placówce ZUS w godzinach pracy urzędu. Dla emerytur przyznawanych na dotychczasowych zasadach (czyli tzw. stare emerytury) znaczenie ma miesiąc marzec, w którym zmienia się kwota bazowa.