Kwitnie radlińska współpraca z ukraińskimi partnerami
Na ukraińskim festiwalu pojawili się przedstawiciele z Radlina. Z kolei do „Miasta z sercem” przyjechała ukraińska młodzież. Wszystko w duchu współpracy międzynarodowej.
RADLIN W zeszłym roku włodarze z Radlina i ukraińskiego Rohatyna postanowili, że staną się swoimi miastami partnerskimi. Współpraca opierająca się na tematach związanych z kulturą, lokalnymi tradycjami oraz działalnością placówek kulturalnych i edukacyjnych daje już pierwsze efekty.
Międzynarodowy program artystyczny
Na przestrzeni kilkunastu ostatnich dni Radlin po raz drugi gościł młodzież z Ukrainy. Przypomnijmy, że w ramach międzynarodowej współpracy odwiedziła ona miasto po raz pierwszy w zeszłym roku. - Na warsztatach kulturalnych, organizowanych przez Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży „Tęcza” oraz Miejski Ośrodek Kultury w Radlinie, młodzież ukraińska i polska wypracowała wspólny program artystyczny, oparty na folklorze zachodniej Ukrainy oraz Górnego Śląska - mówi Marek Gajda z radlińskiego urzędu miasta. 22 sierpnia w ramach wakacyjnych koncertów przy tężni, polsko-ukraiński zespół zaprezentował swój unikalny program artystyczny. - To była prawdziwa uczta dla oczu, uszu i serca - mówiła po zakończeniu koncertu zachwycona publika. - Wysłuchaliśmy pięknych pieśni po polsku, ukraińsku i w gwarze śląskiej. Do tego zobaczyliśmy niesamowite aranże taneczne. Występ młodzieży scaliły ich kolorowe ludowe stroje - dodawali.
Współpraca się rozwija
Program artystyczny to nie jedyne polsko-ukraińskie działanie. Pod koniec czerwca w Rohatyniu odbył się IX Regionalny Otwarty Festiwal Sztuki Ludowej „Pieśni Opila”. - Festiwal odbywa się co dwa lata. Jego celem jest pokazanie tamtejszej oryginalnej sztuki ludowej - mówi Barbara Magiera, burmistrz Radlina. - W tym roku reprezentacja naszego miasta na zaproszenie tamtejszych władz wzięła udział w tym niezwykłym wydarzeniu - dodaje.
Na Ukrainę pojechali: zastępca burmistrza Zbigniew Podleśny, sekretarz Piotr Absalon i rzecznik prasowy magistratu Marek Gajda. Podczas oficjalnego otwarcia festiwalu radlińska delegacja podziękowała gospodarzom za dotychczasową współpracę i wyraziła uznanie dla kultywowania regionalnych tradycji i ukraińskiego folkloru. W prezencie przekazała burmistrzowi Rohatyna Siergiejowi Nasalykowi obraz autorstwa radlińskiej malarki. Z kolei dla rohatyńskiej szkoły, która prowadzi zajęcia z języka polskiego, podarowali książki, które będą pomocne w nauce polszczyzny. - Nasza wizyta w Rohatyniu cieszyła się dużym powodzeniem oraz była wyrazem dalszej chęci współpracy - puentuje Barbara Magiera.(juk)