Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 35 (979) Data wydania: 27.08.19
Czytaj e-gazetę

Spór o zapisy. „Zagrażają naszemu życiu i zdrowiu”

Grupa mieszkańców Pszowa protestuje przeciw działaniom tamtejszych włodarzy. Z kolei ci nie rozumieją poczynań mieszkańców. W tle sprawy pojawia się kwestia zapylenia emitowanego przez dwóch przedsiębiorców, którzy działają na terenach po byłej kopalni Anna.

PSZÓW Ponad 2-letnie prace nad pszowskim projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) zmierzają ku końcowi. Urzędnicy wykładają właśnie dokument do publicznego wglądu po raz czwarty. Pojawiło się w nim kilka zmian, które nie spodobały się grupie mieszkańców. - Te zapisy zagrażają naszemu zdrowiu i życiu - mówią nam zaniepokojeni.

Rozpoczęli protest

Na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy około 1,7 tys. mieszkańców Pszowa podpisało się pod protestem w sprawie zapylenia i zanieczyszczenia miasta. Przypomnijmy, że od kwietnia czarny pył osiada na każdej powierzchni w najbliższym otoczeniu pokoplanianych obiektów przy ul. Skwary w Pszowie. Dotąd niespotykane zanieczyszczenie bardzo niepokoi pszowian. Jak tłumaczą nam inicjatorzy protestu, Anna Grzegorzczyk i Radosław Cichy, głównym żądaniem w nim zawartym było to, by pszowscy włodarze niezwłocznie przystąpili do działania i podjęli kroki uniemożliwiające prowadzenie działalności gospodarczych na terenach pokopalnianych polegających na składowaniu, przesiewaniu i sortowaniu węgla, substancji mineralnych lub takich z wykorzystaniem odpadów.

Nie chcą zmian

Mieszkańcy zauważają, że od 2011 r. tereny po byłej kopalni Anna widnieją w MPZP jako tereny przeznaczone do rewitalizacji. - Zgodnie z projektem nowego planu włodarze chcą zmienić przeznaczenia tego terenu na tereny przemysłowe - mówią. - Te zapisy umożliwią pełną legalizację prowadzonych na terenach pokopalnianych działalności, która dla nas jest bardzo uciążliwa - podkreśla pani Anna. W efekcie pod koniec lipca pisemnie zaapelowali do władz miasta o niedokonywanie w MPZP zmiany przeznaczenia terenów po byłej kopalni Anna na tereny przemysłowe, lecz pozostawienie ich zgodnie z przeznaczeniem obecnym (czyli przeznaczonych do rewitalizacji), przy jednoczesnym uwzględnieniu pełnego zakazu składowania i przetwarzania odpadów na tym terenie.

Czwarte wyłożenie planu

Do 3 września w pszowskim urzędzie miasta będzie wyłożony do publicznego wglądu projekt MPZP. Ewentualne uwagi do niego można składać do 17 września. Dyskusja nad przyjętymi w projekcie rozwiązaniami odbędzie się 28 sierpnia. Rozpocznie się o godz. 15.00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Pszowie. - Apelujemy do wszystkich mieszkańców, dla których nasze miasto nie jest obojętne: przyjdźcie i weźcie udział w dyskusji. Zablokujmy niekorzystne dla nas w tym dokumencie zmiany! - mówią pani Anna i pan Radosław. (juk)

Wiceburmistrz Pszowa Piotr Kowol nie kryje zaskoczenia działaniami grupy mieszkańców. - W trakcie trzeciego wyłożenia dokumentu wpłynęło do nas 137 wniosków jednakowej treści. Mieszkańcy wyrazili w nich wolę, by zapobiec w przyszłości zapyleniu miasta i takiemu sposobowi prowadzenia działalności, jaka jest aktualnie przy ul. Skwary - mówi Kowol. Dodaje, że wnioski zostały przyjęte i podjęto decyzję o przeredagowaniu planu tak, aby odzwierciedlał on oczekiwania mieszkańców. - Teraz ta sama grupa apeluje, aby tych zmian nie wprowadzać i pozostawić w nowym planie zapisy z aktualnie obowiązującego MPZP uchwalonego w roku 2011 - dziwi się wiceburmistrz. - Nowe zapisy staraliśmy się sformułować tak, aby skutecznie zabezpieczały interesy mieszkańców, jak i całego miasta. Są one zdecydowanie bardziej restrykcyjne aniżeli obecnie obowiązujące przepisy - podkreśla Kowol.

Kowol podkreśla, że miasto szuka wszelkich możliwości prawnych i administracyjnych, by zahamować albo przynajmniej ograniczyć negatywne oddziaływanie prowadzonych działalności przy ul. Skwary. - Dzięki naszym staraniom Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził badania jakości powietrza, które potwierdziło, że zapylenie emitowane jest przez przedsiębiorców działających na terenach pokopalnianych. Co najważniejsze, na nasz wniosek w wodzisławskim starostwie toczy się obecnie postępowanie o wydanie decyzji zobowiązującej przedsiębiorcę do sporządzenia i przedłożenia przeglądu ekologicznego w związku z prowadzoną działalnością - mówi wiceburmistrz.