Olzanki świętowały 20-lecie istnienia
Chór mieszany Lutnia z Lutyni Dolnej oraz zespół śpiewaczy Rychwałdzianie z Rychwałdu miały okazję uczestniczyć w uroczystości, podczas której świętowano jubileusz 20-lecia istnienia zespołu śpiewaczego Olzanki. Prawie tyle lat trwa też współpraca śpiewacza tych zespołów.
OLZA Jubileuszowe świętowanie odbyło się 24 maja. Rozpoczęła je msza św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju, podczas której o oprawę muzyczną zadbali chórzyści Olzanek. Dalsza część uroczystości odbyła się w Ośrodku Kultury w Olzie.
Biesiada Olzańska, bo tak wcześniej nazywały się Olzanki, powstała w 1999 roku. Założycielki chciały się oderwać od szarej rzeczywistości i problemów, związanych ze skutkami powodzi tysiąclecia, która dwa lata wcześniej nawiedziła Olzę. Chciały cieszyć się życiem. Najpierw zaczęły wspólnie organizować wycieczki rowerowe do Czech. Do Piszcza na ciastka czy do Szylherzowic, a zawsze towarzyszył im śpiew, jak wspomina Anna Kopystyńska, kierowniczka zespołu. Jej pomysły, specyficzne poczucie humoru oraz charyzma sprawiają, że zespół stale się rozwija i ciągle zaskakuje. Obecnie zespół śpiewaczy Olzanki tworzy 5 pań i 2 panów, których połączyła wspólna pasja śpiewania. Kierownikiem artystycznym była przez długi okres czasu Irena Witek-Bugla. Obecnie zastąpiła ją Urszula Wachtarczyk, która akompaniuje zespołowi grając na akordeonie i organach.
Bogaty i różnorodny repertuar oraz urok tego zespołu powodują, że często jest zapraszany na różnego rodzaju imprezy i uroczystości w gminie i nie tylko, a także na Zaolzie, by ubogacić je pięknym śpiewem i humorystyczną formą przekazu. Kilkakrotnie Olzanki wystąpiły już w Lutyni Dolnej, w Wierzniowicach, oklaskiwano je również w Orłowej, Dąbrowie, Rychwałdzie, Darkowie, Karwinie, Olbrachcicach. Chlubny dorobek zespołu jest wynikiem wysokich zdolności i kwalifikacji dyrygentek, uporu, zaangażowania i kultury śpiewaczej grupy zapaleńców, społeczników.
Chórzyści Lutni i Rychwałdzian złożyli jubilatowi życzenia, wręczyli bukiet kwiatów, prezent oraz zaśpiewali pieśń „Kwiaty polskie“ z akompaniamentem dyrygenta Władysława Ruska. Właśnie tę piosenkę przed 20 laty przywiózł sobie chór Lutnia z Koszalina, uczestnicząc w Warsztatach Chórów Polonijnych. (red.)