Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (968) Data wydania: 04.06.19
Czytaj e-gazetę

Mieszkańcy żądają ukończeniu remontu ul. Młodzieżowej

Ulica Młodzieżowa miała zostać wyremontowana, ale umowę na inwestycję rozwiązano. Ostatnia warstwa asfaltu nie została wylana, pozostawiono krawężniki jak zapory i wystające kratki deszczowe. - Mieszkańcy są narażeni na niebezpieczeństwo! Jedna z mieszkanek najechała rowerem na ten wysoki krawężnik, wywróciła się i doznała urazu twarzy - bulwersuje się radny powiatowy Jan Zemło z Zawady. Zarząd Dróg Wojewódzkich po raz kolejny twierdzi, że przez spływające ścieki z okolicznych posesji na razie nie można dokończyć inwestycji.

WODZISŁAW ŚL. Mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego są wściekli. Wszystko przez sytuację z ul. Młodzieżową, czyli DW 936. Jeszcze niedawno mieli wielkie nadzieje, że w końcu doczekają się nowej, porządnej drogi. Ucieszyli się, kiedy Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach ogłosił, że Młodzieżowa zostanie gruntownie wyremontowana. Ale ich radość nie trwała długo. Wprawdzie inwestycja ruszyła i przez długi czas była prowadzona, niestety niespodziewanie firma zeszła z placu budowy i umowa na przebudowę została rozwiązana. Powód? Jak podał Zarząd Dróg Wojewódzkich - zbyt grząski grunt zanieczyszczony fekaliami z nieszczelnych przydomowych szamb.

Krawężniki jak zapory

Do zakończenia inwestycji zostało jeszcze około 20 procent robót. Najmniejsze zaawansowanie dotyczy Kokoszyc. Nadal są tam dziurawe fragmenty jezdni. Z kolei na długim odcinku w Zawadzie brakuje tylko ostatniej warstwy asfaltu. I właśnie to „tylko” rodzi problem. Dlaczego? Mieszkańcy alarmują, że przez to, iż droga nie została wyremontowana do końca, są narażeni na niebezpieczeństwo.

– Doszło do groźnego zdarzenia - bulwersuje się radny powiatowy Jan Zemło, mieszkaniec Zawady. Tłumaczy, że wszystko przez to, że brakuje ostatniej warstwy asfaltu. Z tego powodu krawężniki przy drodze są obecnie o kilka centymetrów wyższe, niż będą docelowo - gdy asfalt zostanie wylany. - Jedna z mieszkanek Zawady jechała z rodziną na wycieczkę rowerową. Najechała na ten wysoki krawężnik, koło się ześliznęło i kobieta wywróciła się. Doznała urazu twarzy, ma założone szwy. Dobrze, że miała na głowie kask, bo nie wyobrażam sobie, jak niebezpiecznie mogło się to skończyć - kręci z niedowierzaniem głową radny. Dodaje, że podobnych zdarzeń - gdy ktoś „zahaczył” o zbyt wysoki krawężnik - było więcej. Tyle że obyło się bez poważnych urazów.

Bezużyteczne kratki

Kolejna kwestia wiąże się nie tylko z bezpieczeństwem. Chodzi o kratki deszczowe, które przez to, że brakuje ostatniej warstwy asfaltu, też wyniesione są wyżej. Dopiero w przyszłości, gdy asfalt zostanie wylany, zrównają się z poziomem jezdni. - Skutek jest taki, że w czasie opadów woda nie jest odprowadzana do studzienek i zalega na jezdni. Piesi muszą uciekać, bo są ochlapywani przez przejeżdżające samochody - podkreśla Jan Zemło. Dodaje, że przy silnych opadach kratki są dużo mniej widoczne, co też może być niebezpieczne dla uczestników ruchu.

Radny Jan Zemło przekazuje też, że dotarł do opracowania przygotowanego przez ZDW, w którym znajdują się m.in. wyniki badań gruntu w obrębie ul. Młodzieżowej. Okazuje się, że badany był 520-metrowy odcinek drogi. Przypomnijmy, że cała inwestycja ma 4,16 km, a badany był odcinek od 3,11 km do 3,63 km zlokalizowany w okolicy skrzyżowania z ul. Konwaliową, bliżej przejazdu kolejowego i w kierunku Syryni. Na tym fragmencie została wykonana stabilizacja podłoża. Jak wynika z opracowania - na odcinku ok. 45-50 metrów nie doszło do związania warstwy stabilizowanego gruntu. - Inwestycja powinna zostać dokończona. Znaleziono wykręt, że na 50 metrach trzeba było wymienić grunt. I to nie w centrum Zawady czy w kierunku Kokoszyc, a bliżej Syryni. A przecież była mowa o tym, że maszyna budowlana ugrzęzła pomiędzy Zawadą a Kokoszycami. Według mnie i wielu mieszkańców te wybiegi są niejasne - dziwi się radny Zemło. - W Kokoszycach, gdzie zakładam, że nie ma żadnych problemów z gruntem, droga pozostała praktycznie nietknięta. To gdzie tu logika?

– Niedokończenie tej inwestycji i pozostawienie jej samopas oznacza degradację. Zaangażowane już miliony zostaną wyrzucone w błoto. Ale przede wszystkim nie można się zgadzać na to, że mieszkańcy są narażeni na niebezpieczeństwo - podkreśla.

ZDW czeka na ruch miasta

Inaczej sprawę przedstawia Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Jak? Że kontynuowanie inwestycji, gdy nie jest uporządkowana gospodarka ściekowa, to marnotrawienie publicznych pieniędzy. - Przez spływające ścieki z okolicznych posesji wstrzymaliśmy dalsze prace przy przebudowie DW 936 w Wodzisławiu Śl. Zwróciliśmy się do władz miasta o rozwiązanie problemu, bowiem kwestie odprowadzania nieczystości są w zakresie kompetencji miast i gmin. Bez zapewnienia, że nieczystości nie będą się przedostawały do korpusu drogi, nie możemy kontynuować prac. Byłoby to marnowaniem, niemałych przecież publicznych funduszy - podkreśla Ryszard Pacer, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

Miasto nie zgadza się ze stanowiskiem ZDW

O komentarz do sprawy zwróciliśmy się do Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śl. Rzecznik prasowy Anna Szweda-Piguła podkreśla, że kwestia remontu ul. Młodzieżowej jest dla miasta bardzo istotna. - Zdajemy sobie sprawę z trudności i problemów, jakie niedokończona inwestycja przynosi mieszkańcom Kokoszyc i Zawady. Temat jest dla nas aktualny. Z ramienia prezydenta tematem zajmuje się Zarząd Dróg Miejskich pod kierownictwem Janusza Lipińskiego. ZDM jest w kontakcie z ZDW i prowadzi w tym temacie bieżącą korespondencję. ZDM w ostatnim piśmie do ZDW stoi na stanowisku, iż sporządzona w październiku 2018 r. „Analiza odcinka drogi wojewódzkiej nr 936 od km 3+118 do km 3+635 w Wodzisławiu Śląskim pod względem negatywnego wpływu ścieków na jakość stabilizacji” nie może stanowić podstawy do stwierdzenia jednoznacznego wniosku o braku możliwości stabilizacji gruntu jako wyniku jego zanieczyszczenia przez ścieki bytowe. W analizie nie uwzględniono istotnych faktów i czynników, które przez długotrwałe działanie wpływają na zakwaszenie podłoża gruntowego, takich jak budowa geologiczna obszaru czy odczyn pH gleby - wyjaśnia pani rzecznik. ZDM zaapelował również ponownie o kontynuację prac. - Mamy dużą nadzieję, że remont nie pozostanie niedokończony. Będziemy, jako Urząd Miasta oraz ZDM, starali się uzyskać jak najlepsze dla mieszkańców rozwiązanie w tej sprawie - dodaje rzeczniczka.

Jednocześnie zaznacza, że miasto prowadzi działania mające na celu uporządkowanie gospodarki ściekowej na ulicy Młodzieżowej, tj. prowadzone są kontrole przez straż miejską, które mają charakter ciągły i zapewniający egzekwowanie prawidłowego wywozu nieczystości z posesji prywatnych.

Interpelację dotyczącą ulicy Młodzieżowej złożyła radna sejmiku województwa śląskiego Ewa Gawęda. Apeluje w tym piśmie o pełną informację dotyczącą inwestycji, tego dlaczego została przerwana, jakie są dalsze zamierzenia województwa i jaka była korespondencja w tej sprawie między ZDW a miastem. Magdalena Kulok