Teren przy szybie Leon III do wzięcia. Przejmie go miasto?
Spółka Restrukturyzacji Kopalń prowadzi rozmowy z władzami Rydułtów na temat przejęcia 7 hektarów terenu, który jeszcze niedawno należał do rydułtowskiej kopalni.
RYDUŁTOWY Szyb Leon III w Rydułtowach - dawniej „Schreiber” - widać z oddali. Jeszcze niedawno teren, na którym szyb się znajduje, należał do rydułtowskiej kopalni. Ale został przekazany Spółce Restrukturyzacji Kopalń.
Przed władzami Rydułtów zarysowała się szansa, by przejąć pokopalniany teren. - Spółka Restrukturyzacji Kopalń zwróciła się do nas z propozycją nieodpłatnego przekazania terenu - przyznaje burmistrz Rydułtów Marcin Połomski. Chodzi o 7 hektarów terenu rozciągniętego od ul. Mickiewicza aż do linii kolejowej. Co ważne - atrakcyjnego terenu, bo zlokalizowanego w centrum miasta.
Nieodpłatne tylko z nazwy
Propozycja brzmi kusząco, ale jest pewien haczyk. „Nieodpłatne” przejęcie oznacza, że miasto musiałoby pokryć wysokość podatku VAT. Jeszcze nie wiadomo, ile dokładnie. Dopiero trwają wstępne rozmowy. - Ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego z 7 września 2007 daje możliwość darowizny mienia na rzecz gminy. Gmina musi określić konkretny cel, ponadto przez okres kilkuletni nie może zbyć przekazanej jej darowizny. Podkreślam, mówimy tu o możliwości, nie o obowiązku - wyjaśnia zasady przekazania terenu rzecznik prasowy SRK Wojciech Jaros. W tym miejscu warto dodać, że jeśli Rydułtowy przejmą teren, to do budżetu miasta przestanie wpływać podatek od nieruchomości. Poza tym - ponieważ grunt jest własnością Skarbu Państwa - miasto musiałoby dodatkowo płacić za dzierżawę.
Wizja w terenie
Włodarze Rydułtów wzięli udział w wizji lokalnej, podczas której mogli zobaczyć nie tylko oferowany do przejęcia teren, ale także obiekty, które się na nim znajdują. - Kilka obiektów jest w dobrym stanie, m.in. budynek biurowy czy hala. Uważam, że jako miasto moglibyśmy je wykorzystać. Przykład? Istniejącą halę wykorzystać na potrzeby naszego Zakładu Gospodarki Komunalnej. Pomysł jest taki, by przejmując wspomniany teren znaleźć dla niego takie funkcje, by nie generowały one dla miasta dodatkowych obciążeń, a wręcz przynosiły korzyść - wyjaśnia burmistrz Marcin Połomski.
Burmistrz Rydułtów podkreśla, że jeszcze żadna decyzja nie zapadła, bo konieczna jest gruntowna analiza. Za podjęciem decyzji o przejęciu na pewno przemawia lokalizacja terenu. Włodarze Rydułtów mają świadomość, że warto sprawować pieczę nad tak dużym obszarem w centrum. Tym bardziej, że pojawiają się sygnały o zainteresowaniu przez przedsiębiorców dzierżawą gruntu pod składowanie węgla. - A składy węgla w centrum miasta to nie jest dobre rozwiązanie - mówi wprost burmistrz.
Wyburzenia
Na oferowanych 7 hektarach terenu znajduje się 45 obiektów przeznaczonych do likwidacji. - Część obiektów infrastruktury, jak drogi, place, kanalizacja czy ogrodzenia, nie będzie likwidowana - podkreśla rzecznik prasowy SRK. Otwarta jest też kwestia likwidacji pozostałych obiektów. - To nie SRK, lecz gmina musi zadeklarować, co i w jakim zakresie chciałaby przejąć. Dopiero na tej podstawie można prowadzić konkretne rozmowy o szczegółach - dodaje rzecznik.
SRK ma plan na wypadek, gdyby Rydułtowy nie były zainteresowane przejęciem terenu. - Przygotowany program przewiduje likwidację całkowitą, tj. wyburzenia i przygotowanie terenu w taki sposób, by mogli tam wejść przyszli inwestorzy. Jeżeli będą zainteresowani kupnem jakichś istniejących obiektów, plan wyburzeń może być modyfikowany. Przewidziany termin zakończenia likwidacji to 31 grudnia 2022 - wyjaśnia rzecznik Wojciech Jaros. - Generalnie tereny z obiektami lub bez nich zostają wystawione na sprzedaż - mówi o ogólnych zasadach zbywania majątku w SRK.
Władze Rydułtów są zainteresowane dalszymi rozmowami z SRK. Zostało przygotowane pismo intencyjne w tej sprawie.
Co z szybem?
W tym miejscu wiele osób może zadawać sobie pytanie, co dalej z szybem Leon III? Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, jesienią ma rozpocząć się zasypywanie szybu. Najpierw w jego rejonie zostaną przygotowane specjalne tamy, co ułatwi zasypywanie szybu w kontrolowany sposób.
(mak)