Kącik ZUS
Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego
Jestem zatrudniony na umowie o pracę na pełnym etacie i równocześnie wykonuj kilka umów-zleceń. Przeglądając ostatnio swój profil ubezpieczonego w Platformie Usług Elektronicznych, zauważyłem, iż okresy podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym w przypadku umowy o pracę i umowy-zlecenia pokrywają się - co jest nieprawidłowe. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?
W takiej sytuacji można wystąpić do ZUS o uporządkowanie Pana danych na koncie ubezpieczonego - wniosek US-8. Wniosek taki można złożyć: przez Internet, w Platformie Usług Elektronicznych, osobiście w placówce ZUS bądź za pośrednictwem poczty. Wniosek załatwiany jest niezwłocznie, jeżeli jednak wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego nie później niż w terminie miesiąca, a w przypadku szczególnie skomplikowanym nie i później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wpłynięcia wniosku.
Od blisko roku jestem na emeryturze, na którą przeszedłem z renty. Ostatnio l stwierdzono u mnie rozedmę płuc (połowa wydolności). Słyszałem, że należy mi się dodatek do emerytury w formie zasiłku rehabilitacyjnego. Czy to prawda i jak się o niego starać?
Do emerytury możemy przyznać dodatek pielęgnacyjny, jeżeli zostanie Pan uznany za osobę całkowicie niezdolną do pracy i niezdolną do samodzielnej egzystencji. W celu ustalenia istnienia takiej niezdolności powinien Pan wystąpić do ZUS z wnioskiem o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego i przedłożyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza prowadzącego leczenie na formularzu OL-9 (dostępnym w każdej placówce ZUS lub na stronie internetowej www.zus.pl). Dodatkowo należy dołączyć posiadaną dokumentacją medyczną, mającą znaczenie dla wydania orzeczenia.
Chciałabym uzyskać informację na temat konieczności odrabiania zwolnienia lekarskiego przed przejściem na emeryturę. Czy istnieje jakieś rozróżnienie między L4 wypadkowym a chorobowym? Czy w obu wypadkach należy odrabiać dni, czy zwolnienie wypadkowe nie podlega odrabianiu?
Co do zasady, przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej zarówno bez względu na wiek jak i emerytury ze względu na wiek 50 lub 55 lat, każdy okres niezdolności do pracy na skutek choroby jest odliczany od okresu pracy górniczej. Wyjątek stanowią okresy niezdolności do pracy na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które jedynie przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej bez względu na wiek, mogą być uwzględnione do okresów pracy górniczej, jednakże po spełnieniu warunków określonych w ustawie emerytalnej. Zgodnie z art. 50e wspomnianej ustawy, powyższe okresy niezdolności do pracy podlegają zaliczeniu do pracy górniczej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią, jeżeli są bezpośrednio poprzedzone pracą górniczą wykonywaną pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy oraz przypadają w czasie trwania stosunku pracy.
Byłem u lekarza, mam leżeć w domu, dostałem elektroniczne zwolnienie. Skąd mam pewność, że wystawione elektronicznie zwolnienie to trafi do pracodawcy? Nie dostałem żadnego potwierdzenia na papierze.
Lekarz nie ma obowiązku wystawienia takiego potwierdzenia. Wystawiający e-zwolnienie lekarz posiada informację, czy dokument trafił do adresata. Oczywiście może Pan poprosić lekarza o wydruk zwolnienia. Taki wydruk ma jedynie charakter informacyjny. Nie musi go Pan zanosić pracodawcy.