Franciszek Hübner – powstaniec, badacz historii Pszowa
Urodził się w Krzyżkowicach koło Pszowa w 1900 r. Był synem drobnego rolnika. Inocenty Libura w gawędzie o ziemi rybnickiej pisze: „Jego niemieckie nazwisko pochodziło stąd- jak to później wyszperał- że pewien żołnierz cesarskiego regimentu, w XVIII jeszcze wieku służąc na Śląsku Opawskim poślubił miejscową pannę, a potem jako leśniczy przeniósł się na Śląsk pruski i tu już potomkowie jego zostali… ”. Był Franciszek niezwykle zdolnym i wielkim patriotą polskim. W czasach swojej młodości prawdopodobnie znał się z innym pszowskim działaczem polskim, wielkim miłośnikiem polskiej pieśni - Franciszkiem Jaźwcem. Prawdopodobnie to Franciszek Hübner ocalił pamiętniki tego wybitnego pszowika zawierające pieśni i poezję. Brał udział w powstaniach śląskich. Po przyłączeniu Pszowa do Polski kontynuował naukę już w polskiej szkole średniej w Rybniku, gdzie zamieszkał.
W Rybniku zetknął się ze znanym historykiem regionu ks. Emilem Drobnym. W latach trzydziestym ks. Drobny założył Towarzystwo Miłośników Ziemi Rybnickiej. Celem Towarzystwa jak oficjalnie pisano: „jest badanie, na podstawie naukowej, przeszłości piastowskiego księstwa raciborsko – rybnickiego, na którego terenie powstał w 1818 roku powiat rybnicki, w skład którego wchodziła wówczas Ziemia Wodzisławska. Pragniemy wzbudzić w naszym społeczeństwie zrozumienie i miłość dla tych czcigodnych zabytków, które nam w spuściźnie przekazali nasi ojcowie”. Do tego celu służyło czasopismo periodyczne „Ziemia Rybnicka”. Pismo w 1934 roku oficjalnie wydawał Związek Przyjaciół Przeszłości Rybnika i Okolicy. W pierwszym i drugim numerze „Ziemi Rybnickiej” Hübner napisał o ruchu narodowym w swoich rodzinnych Krzyżkowicach, podkreślając, że ludność w tej miejscowości była i jest polska. Sporo miejsca poświęcał walce powstańczej. Ona sam był jednym z miejscowych działaczy komitetu plebiscytowego. W nr 3 „Ziemi Rybnickiej” Hübner napisał o pierwszej karczmie w Pszowie z XVII wieku i jej właścicielu. Gromadził wycinki z prasy dotyczące Pszowa, przeprowadzał wywiady, robił zdjęcia, gromadził inne materiały historyczne. Jest autorem „Monografii gminy Pszów” z 1937 r. Swą mozolną pracą badawczą wniósł ogromny wkład w poznanie dziejów naszego regionu, zwłaszcza dziejów Pszowa i Krzyżkowic.
Lata okupacji hitlerowskiej spędził w trudnych warunkach. Po II wojnie w czasach komunistycznych był działaczem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, Związku Zachodniego, Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego. Działał w towarzystwach śpiewaczych „Dzwon” i „Seraf”. Zmarł w roku 1954. W Muzeum w Rybniku znajduje się ponad pięćdziesiąt jego prac. Wiele jest także w zbiorach prywatnych. Kazimierz Mroczek
Na podstawie „Z dziejów domowych powiatu. Gawęda o ziemi rybnickiej” Inocentego Libury