Ekonowiny: Góry śmieci i tysiące sadzonek
W niedzielę 9 września w Katowicach odbyła sie akcja wymiany odpadów na sadzonki drzew. Wśród osób, które odwiedziły katowicki rynek, nie zabrakło mieszkańców powiatu wodzisławskiego.
Skąd pomysł na rozdawanie drzewek za odpady? Ogólnopolska akcja „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski 1918-2018” – to wielkie przedsięwzięcie patriotyczno-ekologiczne, które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej organizuje wraz z Funduszami Wojewódzkimi.
Akcja ma na celu uczczenie w sposób szczególny 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a przy okazji także zwrócenie uwagi Polaków na potrzebę stałej dbałości o środowisko naturalne w Polsce, gdyż taka postawa stanowi jedną z form nowoczesnego patriotyzmu.
– Sadzonki można otrzymać za przekazane do powtórnego przetworzenia odpady, m.in. butelki plastikowe typu PET, baterie, puszki aluminiowe, makulaturę, żarówki, świetlówki i „elektrośmieci” - tłumaczą pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, którzy z namiotem rozłożyli się na katowickim rynku i udzielali mieszkańcom informacji o akcji.
Wśród osób, które postanowiły pojawić się w niedzielę w Katowicach, nie zabrakło osób z naszego powiatu. - O akcji usłyszałam w telewizji. W domu od dawna odkładam zużyte baterię, dlatego uznałam, że warto je wymienić na sadzonki drzewa. Wybrałam dwa świerki. Teraz muszę dla nich znaleźć odpowiednie miejsce w ogrodzie - mówi pani Kasia, którą spotkaliśmy przy namiocie WFOŚiGW w Katowicach.
Poprzez powszechną akcję sadzenia drzew, NFOŚiGW i WFOŚiGW w Katowicach
chcą podkreślić, że działania każdego z nas na rzecz środowiska naturalnego mają wymierne znaczenie i przynoszą konkretne korzyści ekologiczne. Szczególnie istotne są takie codzienne czynności, jak segregacja i właściwa utylizacja odpadów oraz poszanowanie pięknej polskiej przyrody, w tym także otaczającej nas zieleni na ulicach, osiedlach, skwerach, czy w parkach.
Mieszkańcy regionu mogli wymienić butelki PET, puszki aluminiowe i baterie domowe (paluszki, guzikowe) na sadzonki m.in. olszy, świerku, sosny, klonu jaworu, jarzębu, dębu szypułkowego. Każda jubileuszowa sadzonka była zaopatrzona w specjalny certyfikat i instrukcję sadzenia. Takie same działania – w myśl zasady „sadzonka za surowce wtórne” – zostały przeprowadzone w kilkunastu innych miastach w całej Polsce. Po otrzymaniu takie sadzonki wystarczyło już tylko wybrać stosowne miejsce i zasadzić drzewo dla upamiętnienia 100-lecia niepodległości Polski. To wyjątkowa okazja, aby oczyścić z odpadów i jednocześnie pięknie zazielenić swoje najbliższe otoczenie. (eco)