Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (929) Data wydania: 04.09.18
Czytaj e-gazetę

Upamiętnili ofiary II wojny światowej

GOŁKOWICE 1 września, w 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej odbyło się poświęcenie tablic z nazwiskami mieszkańców tej miejscowości, którzy zginęli w czasie tego najdramatyczniejszego konfliktu w dziejach ludzkości, rozpoczętego napaścią Niemiec na Polskę. Tablice stanęły obok obelisku upamiętniającego ofiary lat 1914-1922 i 1939-1945, który przeniesiono ze skrzyżowania ul. 1 Maja i Cmentarnej na skwer przy Ośrodku Kultury. Obelisk przeniesiono ze względu na przebudowę skrzyżowania. Przy okazji został poddany renowacji.

Obok obelisku postawiono dwie okazałe tablice, na których znajdują się imiona i nazwiska 99 mieszkańców Gołkowic, których zabrała II wojna światowa, czyli tych, którzy zginęli zarówno w szeregach walczących armii, jak i jako osoby cywilne - tak w czasie walk lub w ich następstwie, jak i w wyniku represji. Pomysł wyszedł od Antoniego Tomasa, przewodniczącego rady gminy w Godowie, zarazem mieszkańca Gołkowic. - Poprzez ogłoszenia zarówno w parafii katolickiej, jak i ewangelicko-augsburskiej, zwróciliśmy się do mieszkańców o podanie osób, które zginęły w czasie wojny. Odzew okazał się spory. Oczywiście nazwiska były weryfikowane – wyjaśnia Tomas, który nie ukrywa, że wzorował się na przykładzie sąsiedniego Skrzyszowa. Przed rokiem w podobny sposób upamiętniono tam skrzyszowian, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Tomas przyznaje, że podczas rozmów z mieszkańcami poznał wiele dramatycznych historii. - Wiele z nich nadawałoby się na scenariusz dramatu – mówi.

Poświęcenie tablic zostało poprzedzone mszą świętą, która odbyła się w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Zarówno msza, jak i krótkie nabożeństwo przy pomniku miały charakter ekumeniczny. Wzięli w nich udział zarówno kapłani katoliccy, proboszcz ks. Adam Baron i goszczący w parafii ks. Wojciech Drobiec, jak i pastor kościoła ewangelicko-augsburskiego ks. Daniel Ferek. W uroczystości przy pomniku wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców. Edward Undas, rocznik 1926, przyszedł wspominać swojego ojca Franciszka Undasa. - Ojciec zginął na Bałkanach, w Serbii, podczas walk z partyzantami. Został powołany do wojska w 1943 roku. Miał 39 lat. Trzy tygodnie po nim, powołano do wojska również mnie. Miałem niespełna 17 lat i więcej szczęścia niż ojciec, bo wysłano mnie do Norwegii, a tam było dość spokojnie – wspomina Edward Undas. (art)