Unijna kasa w połowie tego roku
Prezydent Wodzisławia Śl. Mieczysław Kieca oraz dyrektor biura subregionu Adam Wawoczny jako osoby funkcyjne w Związku Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego podpisali w piątek 13 marca porozumienie w sprawie powierzenia realizacji Regionalnych Inwestycji Terytorialnych. Tym samym subregion będzie dysponować kwotą ponad 105,4 mln euro na dotacje do 2020 roku. O szczegóły pytamy Adama Wawocznego.
Szymon Kamczyk: Kto będzie mógł skorzystać z tych środków i na jakiej zasadzie?
Adam Wawoczny. Z środków Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (RIT) będą mogły skorzystać wszystkie podmioty uprawnione do składania wniosków w ramach danego działania. Będą to zarówno jednostki samorządu terytorialnego, ich jednostki organizacyjne, jak i organizacje pozarządowe. Katalogi beneficjentów dla konkretnych działań i poddziałań różnią się i są szczegółowo wymienione w Szczegółowym Opisie Osi Priorytetowych.Dla RIT przewiduje się tryb konkursowy, w którym jednym z elementów, poza oceną formalną i merytoryczną, będzie ocena pod względem spełnienia kryteriów zgodności ze Strategią RIT Subregionu Zachodniego. Za tą właśnie ocenę będzie odpowiedzialny Subregion Zachodni jako Instytucja Pośrednicząca dla RIT.
Jakie inwestycje mogą być dofinansowane?
W ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego będzie możliwość ubiegania się o środki finansowe na realizację działań z zakresu:
– tworzenia terenów inwestycyjnych na obszarach typu brownfield,
– budowy i przebudowy infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych, efektywności energetycznej,
– niskoemisyjnego transportu miejskiego,
– gospodarki wodno-ściekowej,
– gospodarki odpadami,
– rozwoju mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych,
– rewitalizacji obszarów zdegradowanych,
– infrastruktury wychowania przedszkolnego i kształcenia zawodowego.
W jakim przedziale czasowym środki muszą zostać wykorzystane?
Perspektywa finansowa na lata 2014-2020 zamyka się w przedziale czasowym wg zasady n+3, a zatem środki finansowe muszą zostać wykorzystane do 2023 roku.
Część środków ma zostać przeznaczona na inwestycje energetyczne. Czy w takim razie będzie można uzyskać dofinansowanie np. do ogniw fotowoltaicznych (np. w budynkach użyteczności publicznej lub na prywatnych posesjach)
Dofinansowanie na inwestycje związane z ogniwami fotowoltaicznymi to działanie związane z odnawialnymi źródłami energii, zatem będzie możliwość otrzymania środków na ten cel.
Czy środki będą również przeznaczone na projekty miękkie, np. aktywizujące mieszkańców?
Oczywiście, środki w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych stanowi dofinansowanie z dwóch funduszy tj. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (tzw. projekty inwestycyjne, lub twarde) oraz Europejskiego Funduszu Społecznego (tzw. miękkie).
Tutaj będzie możliwa realizacja projektów z zakresu wsparcia bezrobotnych, udzielania dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej i wsparcia doradczo-szkoleniowego dla osób planujących samozatrudnienie, aktywnej integracji, usług społecznych, dodatkowych zajęć w przedszkolach, podnoszenia umiejętności oraz uzyskiwania kwalifikacji w szkołach zawodowych, czy szkoleń i kursów skierowanych do osób dorosłych w ramach kształcenia ustawicznego.
Kiedy pierwsze rozdanie?
Planuje się przeprowadzenie pierwszego naboru w ramach konkursu RIT na przełomie II i III kwartału tego roku. Będą to konkursy z zakresu efektywności energetycznej i infrastruktury wychowania przedszkolnego. Rzecz jasna środki w ramach RIT nie są jedynymi o jakie samorządy naszego subregionu mogą się ubiegać w obecnej perspektywie. Będą jeszcze inne konkursy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego oraz tzw. programy krajowe.