Nowe dowody i inne marcowe zmiany
REGION 1 marca weszło w życie szereg zmian, które w zamyśle Ministerstwa Spraw Wewnętrznych mają uprościć załatwianie spraw obywatelskich.
Dowody osobiste
Każdy, kto złoży wniosek o wydanie dowodu osobistego, otrzyma dokument tożsamości oparty na nowym wzorze. Co się zmieni? Na dokumencie pojawi się szereg nowych zabezpieczeń. M.in. dwukrotnie powtórzone zdjęcie, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Dzięki temu znacznie trudniej będzie go sfałszować. Na dowodzie znajdą się informacje o polskim obywatelstwie, a opisy pól będą również w języku angielskim. Nie będzie także informacji o kolorze oczu i wzroście, ani skanu podpisu posiadacza. Zniknie również adres zameldowania. Dane adresowe nie są informacją, która stanowi o tożsamości osoby, więc ich umieszczenie w dowodzie osobistym nie jest konieczne.
Co to znaczy? Jeśli zmienisz miejsce zameldowania, nie będziesz już musiał wymieniać dowodu tożsamości.
Uwaga! Dotychczasowe dowody nie tracą ważności. Wymienisz je, kiedy skończy im się termin, bądź wystąpią inne powody wymiany.
Wnioski w dowolnym urzędzie
Została również uproszczona procedura uzyskania dokumentów. Wniosek o wydanie dowodu możesz już złożyć w dowolnym urzędzie, niekoniecznie w miejscowości, w której mieszkasz. Tak samo w dowolnym urzędzie złożysz wniosek o wydanie aktu urodzenia, czy odpisu aktu małżeństwa.
Ślub poza urzędem
Przyszli małżonkowie mogą już wziąć ślub poza urzędem stanu cywilnego. Para będzie musiała złożyć wniosek do kierownika urzędu w dowolnym urzędzie stanu cywilnego w kraju. Możemy również wybrać, inne niż urząd, miejsce ceremonii. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że musi być to miejsce gwarantujące zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Ostateczna decyzja będzie należała do kierownika USC. W myśl nowych przepisów za zorganizowanie takiej uroczystości przyszli małżonkowie, będą musieli zapłacić 1000 zł.
Do tej pory małżeństwo można było zawrzeć w innym miejscu niż urząd jedynie w szczególnych przypadkach, np. gdy jedno z przyszłych małżonków przebywało w szpitalu lub w zakładzie karnym. Teraz przyszli małżonkowie będą mogli zorganizować ceremonię na przykład na zamku lub innym wybranym miejscu.
Nadawanie obcego imienia
Wkrótce będzie możliwe nadanie dzieciom imion obcego pochodzenia, np. Mercedes, Takahiro czy Liam. Nadal będzie obowiązywał przepis mówiący, że dziecku można nadać maksymalnie dwa imiona. Rodzice przy wyborze imienia będą musieli pamiętać, że nie może być ono zdrobniałe, uwłaczające, ani ośmieszające. Decyzja o tym, czy zaproponowane przez rodziców imię spełnia wymagania przewidziane przez przepisy, należy do kierownika USC.
(opr. tora)