Wigilijna opowieść
Impreza odbyła się w ubiegłym tygodniu w sali widowiskowej Wodzisławskiego Centrum Kultury. Członkowie komisji oceniającej występy brali pod uwagę m.in. dobór repertuaru, reżyserię, interpretację tekstu, scenografię, kostiumy oraz ogólny wyraz artystyczny.
– Ogólny poziom tego rocznego festiwalu stał na wysokim poziomie artystycznym.
Większość to przedstawienia tradycyjne. Zdarzały się jednak próby ujęć innowacyjnych w postaci przedstawień pantomimicznych z zastosowaniem multimedialnych środków wyrazu.
– Programy cechowały się bogactwem kostiumów, grą świateł. To wszystko razem z dobrze dobraną muzyką i grą świateł podkreślało charakter widowiska – mówi Marek Sobota, jeden z jurorów.
W kategorii widowisk jasełkowych, wśród uczniów szkół podstawowych najlepiej wypadła SP 17 z przedstawieniem Betlejemskie cuda. Drugie miejsce ex aequo zajęły SP 9, której uczniowie zaprezentowali przedstawienie „Historia Bożego Narodzenia” i SP 5 ze spektaklem „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość jest zawsze taka sama, zmieniają się tylko ludzie”. Trzecie miejsce przypadło aż trzem szkołom: SP 28 za widowisko „Ze świętym Łukaszem przeżywajmy Boże Narodzenie”, SP 3 za Opowieść Bożonarodzeniową mojej Babci i SP 21 za jasełka „Dzisiaj na Ziemię przychodzi Pan”.
Spośród szkół gimnazjalnych najwyżej oceniono widowisko „Co pozostało w Nas z miłości maleńkiego”, przygotowane przez Gimnazjum nr 2. Drugiego miejsca jury nie przyznało. Trzecią nagrodę zdobyło Gimnazjum nr 4 za przedstawienie na podstawie Doroty Terakowskiej „Ono”- „Noc szczęśliwego rozwiązania”.
Podczas drugiego dnia festiwalu w konkursowe szranki stanęły zespoły wokalno - instrumentalne, które zaprezentowały polskie kolędy i pastorałki. W kategorii szkół podstawowych komisja najwyżej oceniła występ zespołu z SP 15. drugą nagrodę przyznano uczniom z SP 5, a trzecią SP 4. Wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce wywalczyli wokaliści z Gimnazjum nr 2. Drugiego i trzeciego miejsca nie przyznano.
(J.SP)