Przejście pod nadzorem
Interwencje władz gminy związane z uciążliwym ruchem ciężkich samochodów przez centrum wsi przyniosły pewien skutek. Powiatowy Zarząd Dróg w Raciborzu ustawił znak ograniczający dopuszczalny tonaż pojazdów na drodze od strony Pogrzebienia. Prawdopodobnie jeszcze w tym miesiącu zostanie zatrudniona osoba do bezpiecznego przeprowadzania dzieci przez ulicę.
Problemy z TIR-ami w Lubomi związane są z remontem drogi z Raciborza do Gorzyc. Objazd prowadzi przez Pogrzebień i Lubomię – ale nie dla ciężkich aut. One powinny korzystać z objazdu przez Pszów – w centrum Lubomi obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów o ciężarze powyżej 10 ton. Jednak nie był on przestrzegany. Kierowcy ciężarówek wożących kruszywo z pobliskich żwirowni łamali ten zakaz skracając sobie drogę o kilka kilometrów. Mieszkańcy skarżyli się na uciążliwość ruchu ciężkich pojazdów – trzęsące się domy i pękające ściany. Zaniepokojenie wzbudza przede wszystkim zagrożenie stwarzane przez wzmożony ruch TIR-ów dla dzieci – przez główne skrzyżowanie w Lubomi prowadzi ich droga do szkoły. Mieszkańcy obawiali się zwłaszcza, że zagrożenie dla ich dzieci zwiększy się w warunkach zimowych. Władze gminy domagały się więc od odpowiednich instytucji wyegzekwowania obowiązujących przepisów i właściwego oznaczenia objazdu. Interwencje nie przynosiły jednak skutku. W końcu Powiatowy Zarząd Dróg w Raciborzu, który prowadzi remont drogi ustawił znak ograniczający tonaż aut od strony Pogrzebienia.
Ku pozytywnemu zakończeniu zmierzają również starania władz Lubomi o zatrudnienie osoby, która będzie przeprowadzać dzieci przez jezdnię.
– PUP wyznaczył już osobę, która się tym zajmie – mówi wicewójt Maria Fibic. – Zostanie ona zatrudniona na okres trzech miesięcy, pracę powinna zacząć już w styczniu. Musi jednak przejść odpowiednie przeszkolenie. Wysłaliśmy już wniosek w tej sprawie do komendanta wojewódzkiego policji. Nie wiadomo jak długo potrwają formalności.
W zeszłym roku po przeprowadzeniu wizji lokalnej z udziałem policji na skrzyżowaniu wprowadzono nowe oznakowanie poziome – rozrysowane zostały wysepki, by poprawić bezpieczeństwo. Jednak gmina będzie się starać o zastosowanie tzw. podwyższonego przejścia przez jezdnię, żeby zmusić kierowców do zmniejszenia prędkości. Odpowiedni wniosek zostanie skierowany do Starostwa.
(jak)