Ziarnko do ziarnka
W Polsce prowadzona jest kampania społeczna „1 procent podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego”. Z roku na rok przynosi coraz większe efekty. W tegorocznym rozliczeniu za 2005 r. Polacy przekazali organizacjom aż 61 mln zł. Procent swojego podatku zdecydowało się oddać ponad 1,1 mln podatników (za 2004 r. połowa mniej). „Nowiny Raciborskie” przez kolejne tygodnie będą prezentować nasze lokalne organizacje, które liczą na Państwa wsparcie.
Komu?
Przekazanie tylko tym instytucjom naszego powiatu 1 proc. podatku umożliwi rozliczenie tej kwoty w zeznaniu rocznym. Można również wesprzeć inne organizacje z terenu Polski. O tym, która z nich ma wymagany prawem status pożytku publicznego można sprawdzić w Internecie na stronie www.jedenprocent.pl. lub opp.ms.gov.pl.
Jak?
W rozliczeniu za 2006 r. nie nastąpią postulowane zmiany sposobu przekazywania 1 proc. podatku. Rozliczenie to więc będzie następowało wedle dotychczasowych zasad. A zgodnie z tymi, wpłata powinna nastąpić na konto wybranej organizacji najlepiej z zapisem w tytule „1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego”. Można rozbić ów 1 proc. podatku na kilka organizacji. Ważne, by pamiętać, że tylko dowód wpłaty na rachunek bankowy uprawnia do odliczenia. Rozliczyć można natomiast kwoty przekazane od 1 maja 2006 r. do momentu złożenia deklaracji podatkowej, nie później jednak niż do dnia 30 kwietnia 2007 r.
Opisany sposób oznacza, że najpierw musimy wpłacić pieniądze, a dopiero potem odzyskamy je albo w formie pomniejszenia zobowiązania wynikającego z rocznego rozliczenia (zapłacimy fiskusowi ten 1 proc. mniej), bądź też większego zwrotu nadpłaty podatku. Rozliczenie za 2007 r. będzie już mniej uciążliwe. 1 proc. podatku na konto wskazanej organizacji przekaże za nas urząd skarbowy.
Jak przekazać 1% na rzecz organizacji pożytku publicznego.
1. Wybierz organizacje i sprawdź jej dane
Wybierz jedną lub kilka organizacji pożytku publicznego, którym chcesz przekazać 1% swojego podatku. Wybór zależy tylko od Ciebie. Listę organizacji pożytku publicznego (nazwa, adres, numer konta bankowego) znajdziesz na stronie internetowej www.jedenprocent.pl lub opp.ms.gov.pl.
- Listę organizacji pożytku publicznego z powiatu wodzisławskiego publikujemy poniżej.
- Organizacje pożytku publicznego w powiecie wodzisławskim
- Miejski Klub Sportowy „Odra Wodzisław”
- Fundacja „Wspólnota Dobrej Woli” w Wodzisławiu
- Ruch na Rzecz Praworządności i Rozwoju Ziemi Wodzisławskiej
- Wodzisławskie Towarzystwo Sportowe Judo „Satori”
- Towarzystwo Miłośników Rydułtów
- Ochotnicza Straż Pożarna Głożyny w Radlinie
- Stowarzyszenie Radlińskie Biuro Porad Obywatelskich
- Stowarzyszenie Trzeźwościowe „Brzask” w Rydułtowach
- Fundacja „Betlehem Dom Chleba” w Lubomi
2. Wypełnij pit i oblicz 1% podatku
Wypełnij odpowiedni formularz PIT (PIT-36 lub PIT-37) i ustal wysokość należnego podatku*. Oblicz ile wynosi 1% należnego podatku i wpisz tę kwotę (zaokrąglając do pełnych dziesiątek groszy w dół) w odpowiednią rubrykę formularza PIT: dla PIT-36 jest to pozycja nr 179, dla PIT-37 jest to pozycja nr 111.
Nie składaj zeznania przed dokonaniem wpłaty!
3. Dokonaj wpłaty
Wypełnij dokument wpłaty. Musi on zawierać: imię i nazwisko wpłacającego, adres wpłacającego, kwotę dokonanej wpłaty, nazwę organizacji, na rzecz której dokonujesz wpłaty, tytuł wpłaty, np. „wpłata 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego”. Odliczoną kwotę wpłać na konto organizacji w terminie do dnia złożenia zeznania podatkowego. Sprawdź wysokość opłat za przekaz w swoim banku. Na poczcie zapłacisz tylko 1 zł. Pokwitowanie dokonanej wpłaty zachowaj do ewentualnego wglądu US.
4. Odlicz 1% podatku
Od podatku, który masz zapłacić, odejmij obliczoną uprzednio kwotę (krok 2). Pamiętaj, że wysokość wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego może przekraczać kwotę stanowiącą 1% twojego podatku, lecz podatek możesz pomniejszyć jedynie o 1% należnego podatku. Wypełnione zeznanie złóż do dnia 30 kwietnia 2007 roku w urzędzie skarbowym.
* Dla podatników prowadzących działalność gospodarczą, opodatkowanych w formie tzw. ryczałtu ewidencjonowanego przeznaczony jest formularz PIT-28. W tym przypadku podatnicy składają roczne zeznanie podatkowe do końca stycznia, następującego po roku, za który składane jest zeznanie podatkowe.
W razie nadpłaty urząd skarbowy dokona zwrotu kwoty stanowiącej 1% podatku. W pozostałych przypadkach podatek podlegający wpłacie do urzędu skarbowego zostanie pomniejszony o wpłatę na rzecz organizacji pożytku publicznego do wysokości 1% podatku należnego.
(waw)