Wszystko dopięte na ostatni guzik
Z okazji szczególnego dla parafii roku wydano 5 tysięcy widokówek oraz 1,5 tysiąca kart pocztowych. Od 15 sierpnia na wodzisławskiej poczcie, przez 28 dni, będzie je można podstemplować okolicznościowym kasownikiem. Są także statuetki, puchary i odznaki. Wszystko z logiem jubileuszu. Przygotowania do uroczystych obchodów rozpoczęto już na początku 2005 r. Ponad dwudziestoosobowy komitet spotykał się średnio co dwa miesiące i dopracowywał poszczególne etapy programu.
W pierwszym dniu Roku Jubileuszowego w kościele odśpiewano hymn parafii. Brzmiał on w czasie każdej mszy świętej. Ponadto w hełmie wieżowym pojawił się podświetlany jubileuszowy witraż.
– Poprzedni jubileusz parafii obchodzono w 1957 r. Były to skomplikowane czasy stalinowskie. Teraz istnieją znacznie większe możliwości. Staraliśmy się aby ten rok był szczególny. Program obchodów udało się opracować dzięki współpracy wielu ludzi, za co im dziękuję – mówi ks. proboszcz Bogusław Płonka.
Jubileuszowe publikacje
Już 6 stycznia o godz. 14.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbędzie się promocja albumu „Przeszłość i dziś parafii”. Ponad stustronicowa publikacja składa się z dwóch części. Pierwsza to rys historyczny parafii opracowany przez Marię Tkocz i Jana Kaczyńskiego. Druga część to zbiór starych fotografii dostarczonych do parafii przez ponad 50 rodzin oraz zdjęć współczesnych. Jej opracowaniem zajęły się Leokadia Pluta i Klara Sierna.
Historii parafii Wniebowzięcia NMP poświęcona jest najnowsza broszura wydana przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu z cyklu Zabytki Powiatu Wodzisławskiego.
– Mimo iż miałem wielki komfort przygotowując tę publikację to muszę przyznać, że było to zadanie bardzo trudne – mówi autor Paweł Porwoł. - Z ogromu materiału dostępnego na temat parafii należało wybrać wątki najważniejsze i zmieścić je na kilkunastu stronach broszury. Wydawało mi się to niemożliwe. Ostatecznie się udało. Być może w przyszłości powstanie obszerna pozycja dotycząca parafii.
Rafał Jabłoński