Są najlepsi w Polsce
Był to już dziewiętnasty sezon radlińskiego „Sokoła”. Jak wspominał przewodniczący Andrzej Likos, pierwszy zorganizowany wyjazd kolarzy z Radlina miał miejsce w 1987 r. Była to dziewięciodniowa wyprawa rowerowa do Kotliny Kłodzkiej. Rok później rozpoczęła się zorganizowana działalność w ramach sekcji turystyki kolarskiej przy kole PTTK „Gronie”. W ciągu 19 lat odbyło się 2251 rajdów i wycieczek, w których uczestniczyło prawie 20 tys. osób.
W roku 2006 zorganizowano 288 rajdów i wycieczek, w których wzięło udział 2455 turystów-kolarzy. Największe z nich mają zasięg regionalny a są to: Święto Roweru, Noc Świętojańska, Maraton Sokoła, Złota Jesień oraz Zakończenie Sezonu Sokoła. W minionym sezonie trójka kolarzy Sokoła wyjechała na wyprawę zagraniczną. Trasa wiodła przez Słowację, Węgry, Chorwację, Słowenię i Austrię, turyści przejechali 1167 km.
Andrzej Likos twierdzi, że miniony sezon należał do najlepszych w historii „Sokoła”. W lutym okazało się, że w konkursie na najlepiej pracujący klub i komisję organizowanym przez Komisję Turystyki Kolarskiej ZG PTTK w Warszawie, „Sokół” zajął pierwsze miejsce w Polsce. Na wiosnę radlińscy kolarze byli współorganizatorami wojewódzkiego kursu na przodownika turystyki kolarskiej.
– Jesteśmy obecnie najlepsi w Polsce a rywalizowaliśmy z najsilniejszymi klubami w kraju – mówił Andrzej Likos. – Minimalnie wygraliśmy z klubem „Huzy” z Gliwic, pokonaliśmy duże ośrodki jak Bytom, Tychy, Toruń i Szczecin. Oceniane były organizowane imprezy, liczba zdobytych odznak, krajoznawstwo i ochrona przyrody. W swojej działalności nie tylko „kręcimy” kilometry, ale kładziemy duży nacisk na krajoznawstwo. Nasza działalność promuje Radlin, stworzyliśmy odznaki krajoznawcze „Szlakiem Krzyży Pokutnych, „Szlakiem Leśniczówek” oraz „Przyjaciel Radlina”. Żeby je zdobyć przyjeżdżają do nas turyści z całego Śląska a nawet Lubelszczyzny i Czech. Jesteśmy w trakcie przygotowywania nowej odznaki – „Szlakiem Rynków i Ratuszy w Polsce”.
Na zakończenie sezonu podsumowywana jest rywalizacja w różnych kategoriach. Najważniejsza z nich to klasyfikacja najaktywniejszych kolarzy. Tym razem wygrał ją zdobywając 303 punkty Kazimierz Menżyk i otrzymał puchar z rąk burmistrz Barbary Magiery. Drugie miejsce zajął Mirosław Tkocz, który uzyskał 270 pkt a tuż za nim uplasował się Leszek Ryczek z 270 pkt.
– To moje pierwsze takie wyróżnienie, w zeszłym roku byłem czwarty – stwierdził Kazimierz Menżyk. – Turystykę kolarską uprawiam od trzech lat. Przedtem dużo chodziłem po górach. W kole „Gronie” spotkałem kolegę, który jeździ na rowerze i tak to się zaczęło. W tym roku pogoda sprzyjała turystyce kolarskiej, przejechałem 11,7 tys. km.
Najaktywniejszym przodownikiem turystyki kolarskiej został Andrzej Likos (345 pkt), drugi był Bogdan Tytko (168 pkt) a trzeci - Sławomir Gac (149 pkt). Wyróżnienie specjalne za działalność otrzymał Sławomir Gac. W konkursie o tytuł „Imprezy roku 2006” zwyciężył Andrzej Styrnol, który zorganizował IV Rajd z jajecznicą. Wyróżniono także najaktywniejsze kobiety, którymi zostały Justyna Jagiełło, Bogumiła Brzezinka i Magda Larysz. Najaktywniejsze dzieci to Bartosz Gac, Magda Larysz i Tomasz Tytko. Tytuł „Debiutanta roku 2006” zdobył Jacek Antonowicz.
Podczas spotkania zostały ogłoszone wyniki V Ogólnopolskiego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy obiekty krajoznawcze” – pierwsze miejsce zajął Sławomir Gac, który opisał leśniczówkę w Suminie. Wręczono ponadto wiele innych pucharów i wyróżnień, uhonorowano również osoby wspierające działalność „Sokoła”.
(jak)