Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (359) Data wydania: 12.12.06

Wieża budzi kontrowersje

Dyrekcja kopalni Rydułtowy-Anna wyburzyła zabytkową wieżę ciśnień. Podjęto taką decyzję bez aktualnego pozwolenia Starostwa Powiatowego.

Budowla z 1918 roku znajdowała się na terenach należących do byłej kopalni Anna przy ul. Westerplatte. Przez wielu historyków sztuki uznawana była za zabytek. Na jej temat możemy przeczytać m.in. w albumie pt. „Perły architektury śląskiej”.

Wieża nie funkcjonowała już od wielu lat. Kopalnia nie inwestowała w niepotrzebny budynek. Stał i niszczał. Ostatecznie władze podjęły decyzję o jej wyburzeniu, bo jak mówią, nie było sensu utrzymywać nikomu niepotrzebnej budowli.

– Jej stan techniczny był bardzo zły. Konserwacja czy remont pochłonąłby ogromne pieniądze. Dlatego kopalnia wystąpiła o zgodę na rozbiórkę – tłumaczy Zbigniew Madej, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej.

Któregoś wrześniowego dnia, ku zdziwieniu mieszkańców, perła architektury została zrównana z ziemią. Nikt o niczym nie został poinformowany. Nawet władze miasta. Wieża znajdowała się na terenie kopalni, więc niekoniecznie trzeba było rozmawiać o tym z burmistrzem i radnymi. W końcu „wolnoć Tomku w swoim domku”.

Wojewódzki Konserwator Zabytków jeszcze w 2002 roku na wniosek kopalni w swojej opinii stwierdził, że wieża na terenie KWK Anna nie jest objęta ochroną konserwatorską wynikającą z wpisu do rejestru zabytków. Dyrekcja 24 sierpnia 2004 roku uzyskała ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu pozwolenie na wyburzenie.
W zasadzie więc wszystko było w porządku. Z wyjątkiem tego, że pozwolenie straciło swoją ważność właśnie w sierpniu tego roku, a wieża runęła we wrześniu. Trudno płakać nad rozlanym mlekiem. Po wieży zostało tylko wspomnienie. Czy możliwe było jej ocalenie? W wielu innych miejscowościach tego typu budowle zostały przekształcone w obiekty do zwiedzania.

(j.sp)