Ważne jest gdy wiesz co jesz
Rydułtowski chirurg, Stanisław Małecki, od dziesięciu lat prowadzi jedyną w powiecie wodzisławskim poradnię proktologiczną.
Panie doktorze, w ostatnim czasie coraz więcej ludzi choruje na raka jelita grubego. Mówi się o tym schorzeniu jako o chorobie cywilizacyjnej. Co na to lekarze?
Tak, w ostatnim okresie lawinowo wręcz wzrosła liczba chorób dolnego odcinka jelita grubego. Lekarze zauważyli to zjawisko już dziesięć lat temu. Wówczas to w Towarzystwie Chirurgów Polskich powstało Koło Koloproktologii, które zajęło się przede wszystkim tym problemem. Co roku odbywają się na ten temat specjalne szkolenia, spotkania, w których my, chirurdzy, regularnie bierzemy udział. Chodzi o to, żeby uświadamiać ludziom, jak ważne są w tym przypadku jak najwcześniej wykonane badania.
I taki jest też cel prowadzenia poradni proktologicznej?
Nigdy nie wiadomo, co kryje się pod prostym krwawieniem z odbytu. Czy są to żylaki czy już zmiany nowotworowe. Nigdy nie wiadomo, czy polipy jelita grubego nie są zmianami przedrakowymi. Stąd cała idea prowadzenia poradni, która ma na celu profilaktykę oraz wczesne wykrywanie raka. Najważniejsze jest, żeby ludzie zgłaszali się jak najwcześniej na badania - endoskopię jelita grubego czy badanie proktologiczne. Czas jest tutaj bardzo ważny. Im większa świadomość ludzi, tym lepiej.
Jakie objawy powinny nas niepokoić?
Objawy te nieraz wydają się banalne i często są bagatelizowane. Jest to na przykład dyskomfort spowodowany uczuciem niepełnego oddawania stolca, które towarzyszy m.in. żylakom czy pęknięciu śluzówki. Niepokoić powinny także wszelkie krwawienia z odbytu, które nie zawsze oznaczają hemoroidy. Ponadto do objawów należy także zaliczyć zaburzenia rytmu wypróżnień, na przykład naprzemienne biegunki i zaparcia bez żadnego konkretnego powodu, trwające dłużej niż sześć tygodni, nieuzasadniona utrata masy ciała, bóle brzucha lub dolnych partii pleców. Warto przy okazji zauważyć, że na raka jelita grubego zapadają ludzie w różnym wieku i coraz to młodsi. W ciągu roku odnotowujemy kilkadziesiąt przypadków zachorowań. Obecnie na przykład mamy u nas w szpitalu aż pięć osób z tym schorzeniem, a niedawno zmarła niestety 37-letnia kobieta.
Co jest przyczyną tego, że coraz więcej osób choruje na nowotwór dolnego odcinka jelita grubego?
Przede wszystkim sposób odżywiania, a także skłonności dziedziczne. Należy uważać szczególnie na żywność typu fast-food oraz przetworzoną. Dbać o regularne posiłki w ciągu dnia. Błędem jest na przykład jedzenie śniadania, a potem dopiero kolacji. Tak długa przerwa rozregulowuje pracę przewodu pokarmowego.
Ile osób korzysta z poradni proktologicznej?
W ciągu roku jest ich około 1,5 tysiąca. Przyjeżdżają nie tylko z różnych gmin powiatu wodzisławskiego, ale także z Rybnika, Raciborza.
Zgłoś się na badania proktologiczne ...
- Jeżeli odczuwasz dyskomfort, bóle w trakcie czynności fizjologicznych, a w szczególności masz kłopoty z oddawaniem stolca (ból, krwawienie, zaparcia, biegunki), a także z siedzeniem
- Jeśli odczuwasz jakikolwiek niepokój, pieczenie lub swędzenie w okolicy odbytu
- Jeżeli prowadzisz siedzący tryb pracy lub życia i jesteś potencjalnym kandydatem na wszelkiego rodzaju choroby związane z kanałem odbytu,
- Jeśli w Twojej rodzinie występowały przypadki raka przewodu pokarmowego i budzi to Twój uzasadniony niepokój
- Jeżeli jesteś ciekaw nowej metody operacji żylaków odbytu eliminującej w znacznym stopniu ból pooperacyjny
Warto wiedzieć ...
W 2002 roku, na świecie, zanotowano ponad milion przypadków zachorowań na raka jelita grubego, co czyni to schorzenie trzecim najczęściej występującym nowotworem. W tym samym roku ponad pół miliona ludzi na całym świecie zmarło z powodu raka jelita grubego. Choroba ta jest w Europie drugą najpowszechniejszą przyczyną śmierci na raka wśród kobiet i mężczyzn. Pojawia się ona zazwyczaj u mężczyzn i kobiet powyżej 50-go roku życia.
Rozmawiała: Iza Salamon