Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (329) Data wydania: 16.05.06

Wójt czeka na propozycje

Tor krosowy, saneczkowy, a może narciarski. Co powstanie na potężnej hałdzie?
W ubiegłym tygodniu w Jastrzębiu Zdroju odbyły się rozmowy na temat zagospodarowania ponad stuhektarowej hałdy. Uczestniczył w nich wójt Mszany Jerzy Grzegoszczyk, przedstawiciel Urzędu Miasta w Jastrzębiu Zdroju, przedstawiciel kopalni „Zofiówka” oraz projektant.
 
Zrekultywowany teren leży na granicy Mszany i jastrzębskiej dzielnicy Pochwacie. Hałda zajmuje u podnóża blisko 140 ha powierzchni (w tym po stronie Mszany 68 ha). Od dawna władze kopalni oraz obu gmin zastanawiają się, jak teren zagospodarować. Zależy nam na tym, aby rozpocząć tam przemyślaną inwestycję. Dlatego zwracamy się do czytelników Nowin Wodzisławskich z prośbą o nadsyłanie do Urzędu Gminy własnych pomysłów. Być może któryś z nich znajdzie uznanie i zostanie wdrożony w życie. Z góry dziękuję za propozycje – mówi wójt Grzegoszczyk. Jego zastępca - Janusz Wita dodaje, że hałda mogłaby być miejscem dla lotniarzy i modelarzy, którzy już teraz pojawiają się na jej szczycie. Być może jest również szansa na stworzenie tam stoku narciarskiego czy saneczkowego. Przypuszczam, że w grę wchodzi także ścieżka rowerowa, a nawet tor krosowy. Byłoby dobrze, gdyby hałda zamieniła się w ciekawy teren rekreacyjny – dodaje wicewójt.
 
Inwestycję w całości sfinansuje kopalnia Zofiówka. Władze Mszany muszą jedynie dostosować do wymogów inwestycji plan zagospodarowania przestrzennego. Chodzi o wprowadzenie zapisów o możliwości powstania tam obiektów rekreacyjnych.
 
Przykłady wielu miast - głównie zachodniej Europy - pokazują, że wykorzystanie kopalnianej hałdy może zakończyć się powodzeniem. W powiecie Recklinghausen (Niemcy) na terenie pokopalnianym wykonano kryty i oświetlany stok narciarski.
 
(raj)