Lekcja pod chmurką
Nietypowa lekcja historii dla gimnazjalistów.
Odbyła się ona na terenie pałacyku myśliwskiego znajdującego się na terenie Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach, którego dzieje mieli okazję poznać uczniowie. Spotkali się z 90-letnią Pauliną Obruśnik, która opowiadała im o tym jak się żyło w czasach jej młodości.
To było ciekawsze od zwykłej lekcji – opowiadają Kamil Tyborczyk, Marzena Staniczny, Mirka Łaski, Michał Mrozek, Tomek Pojda i Mariusz Kozieł z klasy IIc Gimnazjum w Turzy. Mogliśmy się bardzo wiele dowiedzieć o przeszłości naszego regionu. Mieliśmy bliższy kontakt z historią, widzieliśmy cały zabytek. Była to nasza pierwsza lekcja w terenie w tym roku. Pani Paulina Obruśnik opowiadała nam jak przez kilka lat pracowała „na pańskim” przy tym pałacyku.
Inicjatorka „żywych lekcji historii” na terenie DPS Wiesława Parma zaproponowała zorganizowanie wycieczki dla gimnazjalistów do Tworkowa, co spotkało się z dużym zainteresowaniem.
Pierwsze takie lekcje to były spotkania z osobami mieszkającymi w DPS-ie, które brały udział w ruchu oporu w czasie II wojny światowej – opowiada Wiesława Parma. Tym razem poświęcona została pałacykowi myśliwskiemu, była to inicjatywa nauczycieli. W świadomości mieszkańców Gorzyc właścicielem pałacyku był hrabia Arco, ale dyrektor wodzisławskiego Muzeum Paweł Porwoł ustalił, że jest to obiekt dużo młodszy. Ten zabytek niszczeje. Jego stan techniczny jest coraz gorszy. Lekcja była okazją do integracji gimnazjalistów z Gorzyc i Turzy. Uczniowie napiszą na jej temat wypracowania, które zostaną wydrukowane w gazetce DPS oraz lokalnym miesięczniku „U Nas”. W czerwcu zostanie zorganizowana taka lekcja w Tworkowie, którą poprowadzi Paweł Porwoł.
(jak)
(jak)