Sukces bez pieniędzy
Ponad pół tysiąca członków liczy wodzisławski okręg Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, który w ubiegłym roku obchodził swoje 85-lecie. Podsumowanie aktywności śpiewaków i muzyków podczas zebrania sprawozdawczego wypadło imponująco – mimo trudności finansowych z jakimi borykają się zrzeszone zespoły.
Prezes Krystian Dziuba do najważniejszych ubiegłorocznych osiągnięć zaliczył uzyskanie dyplomu „Tres bien” (bardzo dobry) podczas Międzynarodowego Konkursu Chórów w Montreux w Szwajcarii przez Chór Kameralny „Ad Libitum” z Pszowa. Orkiestra Dęta KWK „Jasmos” zajęła drugie miejsce w Międzynarodowym Konkursie Orkiestr Dętych w Niemczech a orkiestra KWK „Rydułtowy” z wielkim powodzeniem występowała we Francji, Włoszech i Turcji. Orkiestra Dęta KWK „Marcel” otrzymała Certyfikat Piramidy Wiedzy, Fachowości i Przyjaźni – nagrodę Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego. Chóry wodzisławskiego okręgu, których jest dwanaście, w ubiegłym roku wystąpiły w 304 koncertach, w tym 9 razy za granicą.
Podczas zebrania, które odbyło się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu obecny był wiceprezes Oddziału Śląskiego PZChiO Roman Warzecha. Wręczył on Honorową Srebrną Odznakę PZChiO Alojzemu Koczy, który nie mógł być obecny na uroczystych obchodach 85-lecia okręgu. Wspomniał też o wyróżnieniu prezesa Krystiana Dziuby nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Krystian Dziuba stwierdził, że zaplanowane na 2005 r. imprezy można było zorganizować dzięki wydatnej pomocy władz Wodzisławia, Pszowa i Radlina, parafii z ziemi wodzisławskiej a szczególnie św. Herberta w Wodzisławiu. Jednym z nielicznych darczyńców jest Leszek Łunarzewski, syn Mariana Łunarzewskiego, wieloletniego prezesa wodzisławskiego okręgu – patrona turniejów śpiewaczych odbywających się w Radlinie.
(jak)