Nowy sprzęt w szpitalu
Miejscowy szpital wzbogacił się o nowy sprzęt. Na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii pojawiły się kardiomonitory, natomiast w laboratorium nowoczesne oprogramowanie komputerowe.
System monitorujący funkcje życiowe pacjentów składa się z 4 monitorów i centrali. Szpital wydał na niego 126 tys. zł. Każdy monitor wyposażony jest w funkcje automatycznego pomiaru akcji serca, temperatury ciała, saturacji krwi tętniczej (wysycenia krwi tlenem) oraz kapnografii (zawartości dwutlenku węgla w powietrzu wydechowym). Ponadto dwa monitory nieustannie mierzą ciśnienie tętnicze pacjenta poprzez czujnik przyłożony do tętnicy. Dane z czterech monitorów są przekazywane do centrali, gdzie pielęgniarki mają możliwość ciągłego obserwowania parametrów krążenia i oddychania pacjentów – mówi Marek Rajczykowski, ordynator Oddziału Anestezjologii – Intensywnej Terapii.
Pojawiła się możliwość komputerowego przetwarzania danych, archiwizowania i drukowania. Dzięki tym urządzeniom na pewno poprawi się jakość naszej pracy. Wcześniej znajdował się tutaj przestarzały sprzęt. Ten jest bardziej precyzyjny, raczej niezawodny, obiektywny i wygodny w obsłudze – twierdzi ordynator.
Należy dodać, że szpital w najbliższych latach planuje także zakup przenośnego aparatu rentgenowskiego, aparatu do pomiaru rzutu serca i bronchofiberoskopu.
Nowości pojawiły się także w szpitalnym laboratorium. Nowe oprogramowanie komputerowe ułatwia i przyśpiesza pracę oraz eliminuje możliwość pomyłek. Obecnie pacjent szybciej otrzymuje wynik. Jest on bardziej szczegółowy i czytelny, opatrzony wszystkimi rodzajami norm z podziałem na płeć i wiek pacjenta. Wszystkie wyniki znajdują się na jednej kartce - ewentualnie na dwóch. Wcześniej, w zależności od liczby testów, wydawaliśmy kilka mniejszych karteczek – pacjent miał problemy z odczytem danych – podkreśla Barbara Biela, kierownik laboratorium.
Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Rydułtowach funkcjonuje w szpitalu od ponad 15 lat, wyposażony jest w 4 łóżka. Średnio rocznie leczonych jest tutaj ok. 100 pacjentów z niewydolnością oddechową i krążeniową, po urazach wielonarządowych, po udarach mózgu oraz po rozległych operacjach chirurgicznych. Oddział zatrudnia 5 lekarzy, wszyscy są specjalistami anestezjologii i intensywnej terapii, oraz 23 pielęgniarki – większość po specjalistycznych kursach anestezjologicznych. W całym rydułtowskim szpitalu są 363 łóżka, rocznie leczonych jest ponad 10 tys. chorych.
Rafał Jabłoński