Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (299) Data wydania: 18.10.05

Święto gimnastyków

Rozegrany w Sokolni Turniej o Puchar Burmistrza Radlina został połączony z obchodami 85-lecia Klubu Gimnastycznego Radlin. Na uroczystości zaproszono olimpijczyków wywodzących się z radlińskiego klubu, nie wszyscy jednak mogli przybyć do Sokolni.
Pamiątkowe statuetki przygotowano dla Wilhelma, Sylwestra i Mikołaja Kubiców, Pawła Gacy, Ernesta Hawełka, Alfreda Buryby, Alfreda Kucharczyka, Mariana Pieczki, Tadeusza Sobali oraz brązowego medalisty z Sydney Leszka Blanika. Podczas uroczystości przed zawodami gimnastycznymi odebrali je Mikołaj Kubica, Alfred Kucharczyk i Ernest Hawełek.
 
Po części oficjalnej młodzi gimnastycy przystąpili do walki na poszczególnych przyrządach. W zawodach uczestniczyło siedem drużyn: AZS AWF Kraków, NTG Nysa, Orkan Piekary Śl., Cukrownik Chybie, Pałac Młodzieży Katowice i dwie z KG Radlin. Zaproszone były też zespoły z Łodzi, Legii Warszawa i Czech, które nie dojechały na zawody. Zwycięstwo odniosła pierwsza drużyna KG Radlin w składzie: Marcin Kaźmierczak, Mariusz Kaźmierczak, Artur Drzeniek, Konrad Kacprzyk, Damian Kempny, Arkadiusz Cieślok, Piotr Wieczorek i Bartosz Czaja, która zdobyła puchar burmistrza Radlina. Drugie miejsce zajęła reprezentacja Cukrownika Chybie, trzecie - NTG Nysa. Druga drużyna KG Radlin w składzie: Karol Rybarz, Paweł Dziura, Błażej Rduch, Janusz Drzeniek, Patryk Skupień i Jarosław Wieczorek uplasowała się na piątej pozycji.
 
Spośród radlińskich gimnastyków w klasyfikacji indywidualnej wieloboju najlepiej wypadli: klasa I (open) – 2. miejsce ex aquo Mariusz Kaźmierczak i Marcin Kaźmierczak, 8. Jarosław Wieczorek; klasa II - 1. Konrad Kacprzyk, 3. Artur Drzeniek; klasa III – 3. Damian Kempny, 5. Janusz Drzeniek; klasa młodzieżowa – 7. Bartosz Czaja.
 
Fakty z historii
 
Warto przy okazji przypomnieć kilka faktów z historii radlińskiej gimnastyki. Pierwsze zapiski o Towarzystwie Gimnastycznym w Biertułtowach pochodzą z 1919 r., kiedy tutejsze gniazdo zostało przyjęte do okręgu śląskiego. Za oficjalną datę powstania przyjęto 21 marca 1920 r., kiedy 75 entuzjastów gimnastyki zebrało się z sali restauracji „Grodoń” w Biertułtowach i założyło Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Zwracano uwagę na regularne prowadzenie ćwiczeń gimnastycznych, które odbywały się w salach miejscowych restauracji. Warunki były prymitywne, zawodnicy zaopatrywali się w sprzęt samodzielnie. Mimo to wykazywali ogromny upór w ćwiczeniach. W 1926 r. ówczesny dyrektor kopalni „Ignacy” Marian Wojciechowski przydzielił gimnastykom budynek starego szybu, który po remoncie stał się pierwszą salą gimnastyczną towarzystwa „Sokół” na Śląsku. Gniazdo liczyło w 1927 r. ponad 200 członków, sala nie była więc w stanie pomieścić wszystkich chętnych do ćwiczenia. Radlińscy gimnastycy sukcesy zaczęli odnosić już przed wojną, znane były nazwiska braci Gaców – jeden z nich, Paweł, w 1937 r. wygrywa na Mistrzostwach Polski w skoku przez konia. i trafia do reprezentacji kraju. Po wojnie wznowiono działalność gimnastyczną a zawodnicy z Radlina reprezentowali Polskę podczas Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach i Melbourne. W 1957 r. utworzono samodzielny Klub Gimnastyczny Radlin. Efektem działań władz klubu oraz sukcesów zawodników było wybudowanie w latach 1965-68 z funduszy Totalizatora Sportowego nowego kompleksu sportowego. Sokolnia do dziś służy radlińskim gimnastykom. Lata 60. i 70. XX wieku to domena braci Kubiców. Zawodnicy z Radlina startowali podczas Olimpiad w Tokio, Meksyku, i Monachium stanowiąc trzon polskiej reprezentacji gimnastycznej. Najmiększym sukcesem było zajęcie przez drużynę 4. miejsca w Monachium. Mikołaj Kubica zajął indywidualnie 13. miejsce, Wilhelm był 20. a Sylwester – 21. Na kolejny występ radlińskiego gimnastyka na Igrzyskach trzeba było czekać do 2000 r., kiedy to Leszek Blanik zdobył brązowy medal w skoku przez konia. Ten sukces ożywił zainteresowanie gimnastyką w Radlinie a młodzi wychowankowie należą do najlepszych w kraju odnosząc sukcesy na wielu zawodach.
 
(jak)