Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 42 (299) Data wydania: 18.10.05

Sejm patronem szkoły

Imię Sejmu Śląskiego otrzymał Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Radlinie. Podczas uroczystości związanych z 55-leciem szkoły dokonano poświęcenia sztandaru, a w hallu odsłonięta została pamiątkowa tablica.
Radliński ZSP został uhonorowany nadaną przez Sejmik Śląski Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”.
Przemowy posłów
 
Inicjatywa nadania szkole imienia wynikła w trakcie rozmów między nauczycielami – mówi dyrektor Jarosław Rudol. Pomysł przyjęcia za patrona Sejmu Śląskiego spodobał się, jest on związany z ideami samorządności i decentralizacji.  Ta idea została poparta przez Radę Rodziców i uczniów. Zależy mi, żeby młodzież zaciekawiła się dziejami Górnego Śląska. Gdy zapoznają się z historią z tamtego okresu to zrozumieją Śląsk.
 
Podczas uroczystości idee samorządności, związane z historią Sejmu Śląskiego były silnie eksponowane. Młodzież przedstawiła bardzo ciekawą inscenizację składającą się z przemówień posłów do Sejmu Śląskiego – między innymi Wojciecha Korfantego.
 
Trochę historii
 
Szkoła Przemysłowa Górnicza powstała w Radlinie w 1950 r. Związane to było z planami rozbudowy i modernizacji kopalni „Marcel”. Początki były skromne. Poza dyrektorem Adamem Sabelą nauczycielem etatowym był tylko, matematyk Józef Kubica. Inni to tzw. nauczyciele dochodzący. Potem jednak szkoła się rozwija w związku z zapotrzebowaniem pracowników do górnictwa. Organizowany jest nabór uczniów poza granicami powiatu nawet doszło  do otwarcia filii szkoły w Krośnie. Działało wiele kół zainteresowań. Z historią szkoły związana jest też orkiestra dęta, która założył i prowadził dyrektor Adam Sabela. Życie sportowe w szkole organizował Tadeusz Jarnecki, który wykształcił wielu wybitnych zawodników. Należą do nich m.in. bokser Andrzej Biegalski, trzykrotny mistrz Polski i mistrz Europy, Zbigniew Raubo, również bokser i wielokrotny mistrz Polski, Paweł Szweda – wicemistrz Polski w biegu na 800 m, Eugeniusz Stacha – rekordzista Europy juniorów w biegu na 10 km oraz Marian Piechaczek – członek młodzieżowej reprezentacji Polski w piłce nożnej. Wśród absolwentów szkoły znajdują się osoby, które później osiągnęły sukcesy zawodowe a także naukowe, pracując na wyższych uczelniach. Po 1989 r. szkolnictwo górnicze zaczęto likwidować. Szkoła w Radlinie była jedną z ostatnich czynnych. W 1995 r. ówczesny dyrektor Józef Kuc powołał do życia Liceum Zawodowe. Potem powstają Liceum Techniczne oraz Policealne Studium Zawodowe a w 2002 r. Liceum Ogólnokształcące oraz Liceum Profilowane.
 
Sztandar i tablica
 
Uroczystości związane z 55-leciem szkoły oraz nadaniem imienia rozpoczęły się od mszy św. odprawionej w kościele w Radlinie-Biertułtowach przez ks. biskupa Gerarda Bernackiego. W jej trakcie poświęcony został sztandar. Uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami miasta do budynku szkolnego. Tutaj została odsłonięta pamiątkowa dębowa tablica przedstawiająca Sejm Śląski.
 
Akt nadania imienia przekazał dyrektorowi przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Wala. Jak podkreślała dyrektor Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego Lucyna Ekiert, przyjęte imię wyróżnia radlińską szkołę spośród innych i ma swoją wielką wymowę w naszym regionie. Radna Sejmiku Województwa Śląskiego Irena Pierchała wręczyła dyrektorowi Jarosławowi Rudolowi Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”. Odbywała się też uroczystość wbicia w drzewce sztandaru pamiątkowych ćwieków przez jego fundatorów – przedstawicieli władz powiatu i miasta, kopalni „Marcel”, nauczycieli i rodziców. W uroczystościach wzięli udział byli dyrektorzy szkoły Sylwester Porwoł, Jerzy Draga, Aleksander Gościniak i Józef Kuc. Byli także absolwenci i nauczyciele, którzy pełnią obecnie ważne funkcje publiczne: poseł Ryszard Pojda, przewodniczący Rady Gminy Gorzyce Stanisław Sitek, przewodniczący Rady Miejskiej w Radlinie Jacek Sobik czy wójt Marklowic Tadeusz Chrószcz. Impreza została połączona z powiatowymi obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Zasłużeni nauczyciele otrzymali nagrody z rąk starosty Jana Materzoka.
 
(jak)