Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 34 (291) Data wydania: 23.08.05

Błąd kopalni

Gerard Chluba, dyrektor kopalni „Rydułtowy-Anna” przyznał, że fotografowanie prywatnych posesji bez zgody mieszkańców było zaniedbaniem ze strony kopalni. „Robiliśmy to w dobrym celu, dla dobra mieszkańców, a zostało to źle odebrane” - ubolewa dyrektor Chluba.
Powinniśmy mieć zgody mieszkańców - przyznaje Gerard Chluba, dyrektor rydułtowskiej kopalni. Mowa o zdarzeniu, które opisywaliśmy w „Nowinach Wodzisławskich” z 9 sierpnia. Przypomnijmy, że na początku tego miesiąca mieszkańcy ulicy Narutowicza zobaczyli, jak pod nieobecność właścicieli, jakiś człowiek fotografuje dom sąsiadów. Wezwali policję. Okazało się, że fotografa wysłała kopalnia. Miał zrobić zdjęcia do dokumentacji szkód górniczych. Mieszkańcy Rydułtów obecni przy zdarzeniu zareagowali bardzo ostro: Nie życzymy sobie, aby bez naszej wiedzy, ktoś fotografował nasze posesje. Po co kopalni zdjęcia? Być może bardziej do ochrony swojego interesu? Być może to jest jakiś podstęp? Kopalnia się asekuruje, gromadzi dokumentację przeciwko nam! - grzmiał wtedy Adam Mielimąka. Mieszkaniec ulicy Narutowicza znany jest ze swojej nieuległej i zdecydowanej postawy wobec różnych poczynań i decyzji władz zarówno kopalni, jak i powiatu. W zachodniej Europie takie postępowanie jest nie do pomyślenia. Tam własność prywatna jest świętością - argumentował podczas interwencji policji Adam Mielimąka. Policja nie dopatrzyła się w tym przypadku złamania prawa, jedynie zaniedbania ze strony kopalni, która zdaniem stróży prawa miała obowiązek poinformować mieszkańców o podjętych działaniach.
 
Dyrektor Chluba przyznaje, że był to błąd. Obecnie mamy już pisemne zgody mieszkańców - mówi szef kopalni. W fotografowaniu prywatnych domów nie widzi nic złego. Na zlecenie Komisji ds. Ochrony Powierzchni nasi inspektorzy szkód górniczych wykonują tak zwaną inwentaryzację graficzną. Działamy w interesie mieszkańców, dla ich dobra. Dokumentacja ta posłuży przy ewentualnych roszczeniach w sprawie szkód górniczych. Szkoda, że zostało to źle odebrane przez ludzi - ubolewa dyrektor Chluba.
 
(izis)