Na mecz furmanką
Turniej sportowy, festyn oraz uroczysta akademia znalazły się w programie obchodów 55. rocznicy powstania LKS Odra Nieboczowy. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się od mszy św. odprawionej w intencji sportowców, potem wszyscy przemaszerowali przez wieś do miejscowej remizy.
Nieboczowski proboszcz ks. Janusz Rudzki podczas kazania wspominał, że sam kiedyś biegał za piłką. Mówił, że sportowa walka powinna się odbywać zgodnie z zasadami fair play, stwierdził, że należy zachęcać młodzież do trenowania i ćwiczenia, gdyż często zbyt dużo czasu spędza przed komputerem. Apelował też o zachowanie kultury na stadionach.
Trudne warunki
W 1949 r. w wyniku starań działaczy sportowych uzyskano teren pod boisko z PGR Lubomia. W 1950 r. powołano klub. Drużyna piłkarska rozpoczęła rozgrywki w klasie D. Warunki prowadzenia rozgrywek sportowych były trudne, nie starczało pieniędzy na pokrycie kosztów przejazdów na mecze. Dlatego zawodnicy często jeździli furmankami udostępnianymi przez miejscowych gospodarzy oraz rowerami. Otwarcie boiska po remoncie nastąpiło w lipcu 1977 r. W 1985 r. wykonano oświetlenie i ogrodzenie płyty boiska a w 1993 roku rozpoczęto rozbudowę szatni. W 1984 roku drużyna Odry Nieboczowy awansowała do klasy A, w której występowała przez 14 sezonów. W roku 1998 drużyna spadła do klasy B, jednak już jesienią 1999 roku znów awansowała do klasy A. W roku 2004 spadła do klasy B. Klub stawia sobie za cel powrót do klasy A.
Podchodzimy do tego poważnie – mówi prezes Ireneusz Gruszka. Myślę, że drużyna nas nie zawiedzie. Będziemy starać się o awans w uczciwej walce. Chciałbym podziękować byłemu trenerowi za to, że utrzymał zespół w klasie B. Po rundzie jesiennej zajmowaliśmy przedostatnie miejsce a rozgrywki zakończyliśmy w środku tabeli. Dużo zawdzięczamy Hubertowi Szewczykowi, który wyciągnął nas z dołka, w którym się znaleźliśmy. W przyszłym sezonie będziemy mieć o jedną drużynę więcej – zakładamy zespół trampkarzy starszych.
Obecnie zarząd LKS Odra Nieboczowy tworzą: Ireneusz Gruszka (prezes), Bronisław Gołąbek, Grażyna Cynalewska, Daniel Wendelberger, Piotr Wardęga, Wilhelm Kampka, Ernest Wincierz, Krzysztof Wincierz, Erwin Błędowski.
Podczas akademii zasłużonym działaczom i sportowcom wręczono odznaczenia i wyróżnienia. Złote Odznaki Honorowe LZS otrzymali: ks. Janusz Rudzki, Ireneusz Gruszka, Jacek Wilk, Hubert Szewczyk, Janusz Błaszczok, Mariusz Cichoń, Rudolf Porwoł, Walenty Zając, Andrzej Lankocz, Mirosław Antończyk, Erwin Błędowski i Józef Szołtys; srebrne – Roman Ochwat, Krzysztof Wincierz, Daniel Wendelberger, Adam Starok, Jarosław Pawełek, Tomasz Wilczok, Piotr Wardęga, Arkadiusz Krajczy, Grażyna Cynalewska, Bernadeta Kampka, Wilhelm Kampka, Sylwester Janoszek, Adrian Kolonko, Sebastian Makowski i Waldemar Kalisz; Brązowe – Iwona Szołtys, Leszek Krzyżok, Michał Głąbica, Bartłomiej Ostrowski, Andrzej Kąsek, Grzegorz Porwoł i Michał Cuber.
Życzenia z okazji jubileuszu klubu przekazali przedstawiciele władz gminy Lubomia, Podokręgu Racibórz oraz klubów Silesia Lubomia i LKS Kornowac.
Obchodom towarzyszyły rozgrywki sportowe. Do udziału w turnieju zaproszono drużyny Lubomi, Brzezia, Bukowa i Kornowaca. Padły następujące wyniki: Lubomia - Brzezie 1:1, Buków Kornowac 1:0, Brzezie – Kornowac 0:2, Lubomia – Buków 0:0, Kornowac – Lubomia 0:0, Buków – Brzezie 1:0. Zwyciężyła drużyna Bukowa, która zgromadziła 7 punktów wyprzedzając Kornowac. W meczu oldbojów zmierzyły się drużyny Nieboczów i Rogowa-Olzy. Gospodarze ulegli 1:2. W meczu propagandowym Syrynia wysoko pokonała Nieboczowy 6:1.
(jak)