Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (282) Data wydania: 21.06.05

Nie ma kasy na stypendia

Stypendia socjalne dla uczniów zostały wprowadzone pośpiesznie, a termin nie był najrozsądniejszy – to jeden z wniosków pojawiających się podczas Konwentu Burmistrzów i Wójtów województwa śląskiego. Spotkanie odbyło się w Radlinie. Okazuje się również, że wspieraniem najbiedniejszych nie mogą zajmować się ośrodki pomocy społecznej. Poza tym gminy nie dostały odpowiedniej ilości pieniędzy. Burmistrzowie i wójtowie chcą by stypendia przydzielane były do wysokości dotacji otrzymanej z budżetu państwa.

Podczas posiedzenia Konwentu Burmistrzów i Wójtów województwa śląskiego, które odbyło się w Radlinie, wiele dyskusji wywołała sprawa stypendiów na wyrównywanie szans edukacyjnych. Ich wypłacaniem obarczono gminy, nie przekazując na ten cel wystarczających środków finansowych.

Gościem konwentu był wicewojewoda Andrzej Waliszewski, który przyznał, że stypendia socjalne dla uczniów zostały wprowadzone pośpiesznie, a termin nie był najrozsądniejszy. Dotacja rządowa nie pokrywa w całości przewidywanych wydatków na ten cel. Niezbyt szczęśliwe jest to, że przyz-nawaniem stypendiów nie mogą się zajmować ośrodki pomocy społecznej, które mają najlepsze rozeznanie w sytuacji.
 
Burmistrzowie i wójtowie obecni na posiedzeniu konwentu wystosowali do wojewody śląskiego Lechosława Jarzębskiego pismo, w którym domagają się wyrażenia zgody na dodanie w regulaminach przyznawania pomocy socjalnej dla uczniów zapisu stanowiącego, że stypendia przydziela się do wysokości dotacji otrzymanej z budżetu państwa. Sygnatariusze tego listu zaznaczyli, że przepisy dotyczące udzielania pomocy socjalnej dla uczniów wiążą się z dolegliwymi skutkami finansowymi dla gmin. Widać jednocześnie dysproporcje w wysokości dotacji przekazywanych na ten cel – jedne gminy otrzymują zaledwie 15% potrzebnych środków, inne nawet więcej niż wynoszą potrzeby. Burmistrzowie i wójtowie zauważyli też, że w innych województwach regulaminy zatwierdzone przez wojewodów „stwarzają zdecydowanie bardziej korzystne warunki dla realizacji tego zadania przez samorządy, wychodząc naprzeciw zdrowemu rozsądkowi i trudnej sytuacji finansowej samorządów lokalnych.”

(jak)