Dobra nocka
Moczenie nocne jest najczęstszym - po schorzeniach alergicznych - przewlekłym problemem zdrowotnym u dzieci. Badania dowiodły, że problem ten dotyka blisko 300 tys. dzieci w Polsce.
Moczenie nocne jest często bagatelizowane, gdyż nie stanowi zagrożenia dla zdrowia bądź życia pacjenta. Panuje pogląd, że jest jedynie niewinną dolegliwością i chyba właśnie, dlatego nie poświęca mu się należytej uwagi. Powszechna jest opinia, że moczenie nocne jest tylko nieprawidłowym nawykiem lub nawet lenistwem dziecka. Takie podejście opóźnia uzyskanie fachowej porady. Maj i czerwiec to miesiące, w których lekarze notują zwiększoną liczbę odwiedzin w gabinetach lekarskich. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Moczeniem Nocnym „Dobra Nocka” od ponad roku informuje o przyczynach i leczeniu moczenia nocnego oraz pomaga rodzicom w całej Polsce dotrzeć do lekarzy specjalistów, którzy mogą pomóc moczącemu się dziecku.
Podstawowym zadaniem Stowarzyszenia jest zachęcenie rodziców pacjentów do kontaktu z lekarzem. W chwili obecnej duża liczba moczących się dzieci nie trafia do lekarza lub zgłasza się zbyt późno. Jest to spowodowane przeświadczeniem, że można spokojnie czekać, aż moczenie samo przejdzie. Rzeczywiście w większości wypadków dzieci „wyrastają” samoistnie z moczenia nocnego. Nie wiadomo jednak kiedy to nastąpi. Niestety, nie ma tutaj żadnej reguły.
Jak przekonują specjaliści, moczenie nocne można wyleczyć. Problem najczęściej jest spowodowany przez zmniejszenie pojemności pęcherza oraz zwiększoną ilość moczu nocnego. Obie przyczyny można leczyć farmakologicznie w bezpieczny sposób. W obu przypadkach kuracja trwa 3 - 4 miesiące, a poprawa jest widoczna już po kilku dniach.
Kontaktując się ze Stowarzyszeniem „DOBRA NOCKA” można uzyskać informacje o leczeniu moczenia nocnego u dzieci: Infolinia 0801 353 500, czynna w poniedziałki i środy w godzinach od 18.00 do 20.00; w internecie: www.moczenienocne.pl, adres mailowy: dobranocka@moczenienocne.pl
(r)