Kolega robot
Przypomina swym wyglądem skorpiona, do szkoły trafił pod koniec lutego i ma na imię Hexor II. Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego jako pierwsze w naszym regionie zakupiło robota mobilnego.
Wydatek się opłaciJest to sześcionożna, samobieżna i zdalnie sterowana maszyna kroczącą. Porusza się w przód i tył, reaguje na ruch, dotyk i światło. Na końcu „ogona” ma zainstalowaną kamerę. Powstała, by służyć w procesie edukacyjnym jako pomoc naukowa z mechatroniki i dziedzin pokrewnych. Zważywszy na przydatność maszyny pod względem edukacyjnym, jej zakup to niewielki wydatek. Szkoła na skorpiona wydała 6,5 tys. zł. Są to dobrze zainwestowane pieniądze. To jeden z najnowocześniejszych robotów w swojej klasie. Z potencjału w nim zawartego będą korzystać uczniowie, kształcący się na kierunku mechatronika. Będzie służył jako pomoc naukowa z elektroniki, mechaniki, informatyki, automatyki i robotyki. Dzięki tej inwestycji kształ-cąca się u nas młodzież będzie miała okazję na zajęciach i ćwiczeniach korzystać z najnowocześniejszych zdobyczy techniki - mówi dyrektor placówki Jan Kopczyński
Wiele potrafi
Hexor II powstał dzięki Programowi Rozwoju Górnego Śląska. W jego ramach Politechnika Śląska wspólnie z Górnośląskim Zakładem Energetycznym zorganizowali konkurs, który wygrali twórcy Hexora: Tomasz Stenzel, Maciej Sajkowski i Mariusz Mroczek.
Pracę robota użytkownik obserwuje na komputerze PC, który wyposażony jest w radiowy moduł bazowy. Właśnie poprzez moduł, za pomocą sygnału sterującego, robot otrzymuje polecenia. Po ich odebraniu wysyła informacje zwrotne. W ten sposób możemy na przykład obserwować co się dzieje w domu podczas naszej nieobecności. Hexor może poruszać się wewnątrz i przekazywać nam obraz. Oczywiście jest to możliwe przy użyciu Internetu - tłumaczy Michał Weczerek, nauczyciel robotyki w PCKU.
(raj)