Zapytaj prawnika: Ile można potrącić z wynagrodzenia za pracę?
Natalia Lewandowska-Fac radca prawny, mediator.
Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czego dotyczy egzekucja i jaka jest kwota wynagrodzenia tego pracownika. Potrącenia mogą być dokonywane:
1. w przypadku świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 wynagrodzenia;
2. w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości 1/2 wynagrodzenia.
Niezależnie od tych potrąceń potrąca się kary pieniężne będące karami porządkowymi za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bhp, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy nałożone przez pracodawcę.
Z jednej strony mamy więc wskazanie określonych ułamków do obliczenia maksymalnej kwoty, której nie można przekroczyć, a z drugiej kwoty wolnej od potrąceń. I tak wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:
1. minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;
2. 75% minimalnego wynagrodzenia – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi;
3. 90% minimalnego wynagrodzenia – w przypadku kar pieniężnych nałożonych na pracownika.